První říjnový týden v českých science centrech

Čekají na vás meteority v ledu, vesmírná návštěva, nácvik stavu beztíže, zákeřné bubliny, levitace, vířivé proudy nebo speciální optický workshop!

Chtěli byste mít doma kousek vesmíru? Pokud ano, můžete jej díky Hvězdárně a planetáriu Brno získat už v pondělí 3. října! Jen je potřeba dorazit na brněnské Náměstí Svobody a počkat, až roztají ledy. Od 8:00 zde totiž bude instalován jeden metr krychlový pevného oxidu vodného neboli vodního ledu.

To podstatné však bude ukryto uvnitř. Součástí průhledné ledové kostky totiž bude i 5 úlomků meteoritů (fragmenty mnohem většího tělesa, které dopadlo 12. února 1947 na ruském Dálném východě v oblasti pohoří Sichote Alin), 10 krásných zelených vltavínů (pozůstatek pádu obřího meteoritu, k němuž došlo zhruba před 15 miliony roky na území dnešního jižního Německa) a dvacet volných vstupenek na Hvězdárnu a planetárium Brno.

Metr krychlový oxidu vodného má podle teoretických výpočtů za teploty 20 stupňů Celsia roztávat 23 hodin 47 minut a 13 sekund. Jestli tomu nevěříte, přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Třeba se zrovna na vás usměje štěstí a získáte jeden ze vzácných meteoritů či vltavínů.

Ale nejen to! Jen o dva dny později 5. října budou na brněnské hvězdárně hostit v rámci tzv. „Rojení kosmonautů“ vpravdě vesmírnou návštěvu. Do Brna totiž zavítá Vladimír Remek – jediný československý kosmonaut, Sergej Vasiljevič Avdějev – člověk, který pobýval ve vesmíru přes dva roky, John-David Francis Bartoe astronaut z raketoplánu Challenger a Vladimir Aksjonov – palubní inženýr testující některé vesmírné technologie.

Za několik málo hodin stihnou kosmonauti otevřít novou expozici „Říše mlhovin“ na Hvězdárně a planetáriu Brno, prohlédnout si město a setkat se s veřejností. Krátká moderovaná diskuze s kosmonauty i jejich autogramiáda bude probíhat od 16:00 do cca. 17:30 na centrální dvoraně nákupního a společenského centra Galerie Vaňkovka.

Vesmírné téma však bude rezonovat i v libereckém science centru iQLANDIA. Na sklonku října totiž do tamního planetária dorazí nové vesmírné představení „Astronaut“. Ve dvaceti pěti minutách diváci nahlédnou jak do výcvikového centra NASA, tak na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zjistí například, k čemu slouží “šouflplán“, jak probíhá nácvik stavu beztíže a přetížení při vzletu rakety, nebo před jakými vlivy chrání kosmonauty skafandr.

Kromě planetária najdete kousek vesmíru i v jedné z expozic iQLANDIE pod názvem „Kosmo“. Zde procestujete křížem krážem Rudou planetu v Mars Roveru, zkouknete pitvu mimozemšťana, projdete se „Hvězdným tunelem“ či se posadíte do autentického přistávacího modulu Vostok 28. A ani tady nesmí chybět novinka – „robotická paže“, kterou využívají hlavně kosmické sondy na odběr hornin.

To v plzeňském science centru Techmania dojde v prvním říjnovém týdnu na zákeřné bubliny, levitaci i vířivé proudy! Tušíte, proč objekty z různých materiálů padají mezi dvěma magnety různou rychlostí? Proč bubliny potopí předmět? A proč plastová deska levituje? Pokud chcete znát odpověď, neváhejte a navštivte expozici „Edutorium“, kde na vás čekají i další nové exponáty přibližující zajímavé fyzikální jevy a zákony.

Kdo je hravý, toho jistě zabaví „Převody“. Exponát, u něhož je zapotřebí seskládat ozubená kola tak, aby se převod dal roztočit. Odměnou pak je třeba rozezvučení zvonkohry. Výuku v hodinách fyziky zase hravě doplní „Vířivé proudy“. V tomto případě mohou návštěvníci nechat padat desky z různých materiálů mezi dvěma svislými magnety a hledat odpověď na otázku, proč některé materiály a tvary padají rychleji než jiné.

Jiné fyzikální úkazy prezentuje „Bernoulliho levitátor“ – fén, který funguje jinak, než byste čekali. Namísto toho, aby odfouknul zelenou plastovou desku, ji naopak spolehlivě udrží ve vzduchu. Čtvrtou novinkou je pak exponát „Bubliny potápějí loď“, který určitě zaujme nejen fanoušky námořnictví.

A na co se můžete těšit v ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic? Na speciální „optický workshop“, který je tentokrát inspirován jedním z nejslavnějších českých vědců Otto Wichterlem! O víkendu 8. a 9. října vám tu názorně ukážou, co znamenají pojmy „krátkozrakost“ a „dalekozrakost“ i to jak můžeme krátkozrakému nebo dalekozrakému člověku pomoci. Navštivte zdejší laboratoř a dozvíte se něco víc nejen o vadách zraku, ale také o dalších Wichterleho vynálezech.

Opravdoví badatelé pak v žádném případě nesmí vynechat návštěvu „Badatelny“, kde se dozví, co za tajemství ukrývá záhadná bedýnka. Každou sobotu i neděli si navíc můžete ve Světě techniky ukrátit sledováním jednoho z naučných filmů v „učebně A“. Anebo v neděli 9. října navštivte Malý svět techniky U6, čeká na vás povídání o vesmíru, Mléčné dráze, souhvězdích i o objevech spojených s průzkumem kosmu.

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *