Závěr starého a začátek nového roku v českých science centrech

Připraveny jsou vánoční science show, dílny plné nápadů, cesta za Tychonem Brahem, výstava Sexmisie, sportovně-matematický dvanáctiboj „Mathatlon“, soumrak dinosaurů a setkání s kometou i optickými klamy nabité „Klamárium“.

Víte, kde můžete o Vánocích rozehřát tělo i mozek? Přeci v science centrech! Po celé České republice jich najdete hned několik. Tak třeba v ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic na vás mezi svátky čeká „Vánoční science show v Divadle vědy“. Věřte, že z předváděných pokusů se vám bude tajit dech.

Anebo si zaskočte do „Dílny plné nápadů“ a prověřte svou zručnost a šikovnost. Tedy nevadí-li vám rachot kladívek a pilek. Právě s jejich pomocí si zde totiž můžete vyrobit vlastní suvenýr z Velkého světa techniky. Nebo byste raději odhalovali tajemství vesmíru? Žádný problém – stačí navštívit workshop o muži s mosazným nosem, slavném dánském astronomovi a astrologovi Tychonu Brahovi. Najdete zde i teleskop nebo vlastnoruční výrobu 3D hvězdy.

A co Malý svět techniky U6? V neděli 1. ledna 2017 se se zdejšími animátory vydáte „Vzhůru do oblak“. Na programu určeném zejména pro děti, se budou ze dvou plastových kelímků vyrábět skákající rakety, žáby nebo zajíci, které lze vyslat do vzduchu. Po celé svátky navíc máte možnost navštívit dočasnou výstavu „Sexmisie“ ve Velkém světě techniky. Představí se vám tu třeba namlouvací rituály ze světa lidí i z živočišné říše. Výstava, na níž není důvod se stydět, byla pro velký zájem prodloužena až do 28. února 2017.

Víte, jaké to je sportovat s matematikou? Dozvíte se to v plzeňském science centru Techmania, kde mají zbrusu novou expozici, která je vánočním dárkem všem návštěvníkům. Jmenuje se „Mathatlon“ a vysvětluje učivo z matematiky prostřednictvím sportovních disciplín. Je tedy skvělou příležitostí k opakování před pololetní písemkou nebo netradiční náhražkou za lyžovačku, pokud není sníh.

Mathatlon je koncipován jako dvanáctiboj a vyzývá k zápolení jednotlivců nebo třeba rodinných týmů. Při střelbě hokejových gólů tu člověk pochopí leccos z geometrie, na kole pronikne do tajemství grafů, mocniny, odmocniny, dělitelnost a prvočísla mu přiblíží střelba, středovou a osovou souměrnost zase tanec a deskriptivní geometrii pochopí díky lezení po stěně. Sportovně-matematické klání dále nabízí ještě golf, lyžování, orientační běh, jachting, míčové hry, veslování a páku. Novou expozici lidé najdou ve velké hale Techmanie, vedle show prostoru.

Hvězdárna a planetárium Brno bude mít o vánočních svátcích otevřeno už 26. prosince, aby své dveře nezavřela do konce roku. Novinkou je program i na Silvestra, již tradiční je pak projekce v planetáriu na Nový rok. Pod umělou oblohou planetária se návštěvníci navíc dočkají i dvou premiér: Pro děti i dospělé je určeno představení „Soumrak dinosaurů“ a pro starší kosmoplavce  show „Setkání s kometou“.

Na představení „Soumrak dinosaurů“ můžete prostřednictvím digitálního planetária cestovat nejen prostorem, ale i časem. Tentokrát až do doby před 250 miliony roky! Spolu s hlavními hrdiny se seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků. Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky.

Není pochyb o tom, že vesmír je obrovský a ukrývá nekonečné množství tajemství. Abychom poznali alespoň některá z nich, vyrábíme důmyslné aparáty s důmyslnými elektronickými smysly, které jsou schopny pracovat v mrazivých podmínkách miliardy kilometrů daleko od Země. Jedním z nich byla i sonda Rosetta, která jako první lidský výrobek přistála na jádru komety. A právě tomuto výjimečnému projektu je věnováno výjimečné představení „Setkání s kometou“. Model kometárního jádra, který v něm uvidíte, je totiž natolik detailní, že překonává i ty nejlepší hollywoodské trikaře.

A protože platí „Jak na nový rok, tak po celý rok“, otevírá Hvězdárna a planetárium Brno své brány už v neděli 1. ledna 2017. V odpoledních hodinách jsou připravena mimořádná představení v sále digitálního planetária: Čím drží svět pohromadě? Kde najdeme „Ptačí ostrov“? Má Měsíc skutečně tisíc tváří? Kam ukazuje Severní hvězda? Podaří se Tomášovi s Katkou napravit celou neplechu a zachránit kouzelnou říši za knihovnou? Na tyto ale i další otázky odpoví nejmenším divákům dobrodružný příběh „Ptačí ostrov“.

V brněnském science centru VIDA! se o Vánocích dozvíte, jak snadné je ošálit lidské smysly. Chcete vědět, proč tomu tak je? Nebo si jen přejete užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností? Dospělí se mění na trpaslíky, kulička se kutálí do kopce a mizí věci, které jste ještě před chvíli na vlastní oči viděli. Navštivte výstavu „Klamárium“ a seznamte se s více než třiceti optickými klamy. Projděte se po laně nad mrakodrapy, pokuste se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušejte si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály. Nechte se oklamat, abyste pochopili, jak prostřednictvím zraku poznáváme svět kolem sebe!

Za Českou asociaci science center z.s.p.o.
Mgr. Jan Píšala
PR Manager

 

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz