Novoroční věda v českých science centrech

Vypravte se v prvním lednovém týdnu do českých science center. Čeká tu na vás Ptačí ostrov pod umělou oblohou planetária, James Watt a jeho parní stroje, přetížení 3G na gyroskopu, Sexmisie, zvukový inženýři, science show plné ohňů, blesků a kouře i makromolekulární dobroty.

Jaký bude první týden roku 2017 v českých science centrech? Jak jinak než nabitý vědou, poznáním a zábavou! Na Hvězdárně a planetáriu Brno se drží hesla „Jak na Nový rok, tak po celý rok“, a proto budou mít otevřeno už v neděli 1. ledna 2017. V odpoledních hodinách jsou připravena mimořádná představení v sále digitálního planetária za jednotné, novoroční vstupné.

Na představení „Ptačí ostrov“, jež je určeno nejmenším divákům, se vydáte do světa fantazie. Potkáte zde syna Severní hvězdy Aruna, prostořekého piráta s partou dobromyslných námořníků, mudrce Al Hasena s mohutným plnovousem, stejně jako hodnou tetu a přísného strejdu. To vše
v kulisách, které si vzaly za vzor Lednicko-Valtický areál. Budete svědky pátrání po kouzelném klíči od tajemného globu, na cestu vám posvítí čarovná světluška, poplujete lodí plnou bukanýrů, vznesete se neuvěřitelným létajícím strojem a stanete se svědky objevu neobvykle krásného drahokamu, průzračného jako měsíční svit. A hlavně zažijete velkou zábavu!

Nudit se ale nebudete ani v ostravském Světě techniky v areálu dolních Vítkovic, kde si připravili nový doprovodný program „Síla koně“. Jeho tvůrci se tentokrát nechali inspirovat Jamesem Wattem – významným skotským fyzikem a vynálezcem. Vyzkoušíte si jízdu parním autem a zjistíte, na jakém principu fungují současné automobilové motory. Anebo si budete moci sami změřit výkon žárovky či baterie. Ostatně víte, že James Watt parní stroj nevynalezl, ale pouze zdokonalil jeho konstrukci? A tušíte, co vše přineslo toto zdokonalení naší společnosti? Na workshopu „Síla koně“ se ale dozvíte ještě mnohem víc!

Mimochodem, užili jste si dosyta silvestrovského veselí a točila se vám pořádně hlava? Že ne?! Pak to můžete ve Světě techniky snadno napravit. Na zdejším gyroskopu, který simuluje 3G přetížení, se vám hlava zaručeně zatočí. A vynechat byste neměli ani představení v „Divadle vědy“, kde se pod taktovkou zkušených vědátorů odehraje super science show. Anebo si zajděte na výstavu „Sexmisie“ a seznamte se bez studu se zajímavými stránkami lidské sexuality.

V plzeňském science centru Techmania se můžete během prvního víkendu v novém roce stát zvukovým inženýrem. Stačí dorazit na stejnojmenný program do fyzikální laboratoře. Děti i dospělí se tu dozvědí, jak je možné zahrát si písničku dokonce i bez hudebního nástroje. Jejich úkolem bude naladit zkumavku s vodou na konkrétní tón a všichni společně si pak zanotují jednu velmi známou skladbu. Jako bonus si navíc zapojí a vyzkoušejí i tzv. „Drawdio“.

Že se vám přes všechna lákadla nového roku stýská po Vánocích? Pak zavítejte do liberecké iQLANDIE. Až do 2. ledna zde totiž poběží vánoční program. Těšit se můžete třeba na „Velkou science show“ nabitou experimenty s tematikou Vánoc a Silvestra. Víte, jak vyhnat Santu Klause z komína, aby nevystrašil českého Ježíška? Dozvíte se to na akční „Science show plné ohňů, blesků a kouře“. Navíc na vlastní oči uvidíte, jak se vyrábí umělý sníh či prskavky z hořčíkové pásky. Připravena ale bude i „Malá science show“ – vánoční koledy s Bobo Tubes, vánoční orchestr, ukázka Rubensovy trubice i vánoční koledy. Ale pozor, vše na vědecké bázi! A určitě nevynechejte ani sousední iQPARK, kde si v „Hravé laboratoři“ můžete uvařit „Vánoční makromolekulární dobroty“. Samozřejmě ryze vědeckou, makromolekulární metodou, která je ve světě gastronomie obrovským hitem.

Za Českou asociaci science center z.s.p.o.
Mgr. Jan Píšala
PR Manager

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz