Nechte se okouzlit vědou!

V českých science centrech můžete v nadcházejícím týdnu prožít Festival vědy, prozkoumat Mezinárodní kosmickou stanici, extrahovat si vlastní DNA anebo se zúčastnit Sexmise!

Chtěli byste se dostat do blízkosti skutečných vědců? Prohodit s nimi pár slov a zároveň si přitom zábavnou formou zaexperimentovat? Pak neváhejte a vypravte se na „Festival vědy 2016“, který proběhne 16. a 17. září na Hvězdárně a planetáriu Brno. Několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a připraví pro vás nabitý program. Vstup je přitom zdarma!

A co všechno bude k vidění? Mendelova univerzita v Brně připraví vskutku netradiční ochutnávky. Díky Univerzitě obrany si vyzkoušíte dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru a shlédnete ukázky vybavení pro odstraňování výbušného materiálu (pyrotechnický robot, oblek, apod.). Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky ukáže veličiny, z nichž jedna se měří ve voltech a druhá v pascalech.

Veterinární farmaceutická univerzita Brno předvede věštění z rentgenových snímků, naučí vás uspat zvíře na dálku nebo překonat nástrahy dojení. Chybět ale nebudou ani kouzla z molekulární kuchyně budoucích farmaceutů. Brněnské VIDA! science centrum prozradí, co drží akrobata na laně, zda může krabice vyjet do kopce a jak postavit věž z mincí. Moravské zemské muzeum se vydá do tajů naší genetiky a Zetor Gallery vás vezme na historický exkurz mezi červené traktory.

U stánku chemiků z Vysokého učení technického v Brně budou k vidění klasické více či méně třaskavé kousky a pokousky. Díky Archeologickému ústavu Akademie věd osobně poznáte vojáka z legie římského císaře Marka Aurelia. Stánek Botanického ústavu Akademie věd návštěvníky seznámí s mnoha dramaty, která se skrývají ve vodě v podobě vztahů mezi organismy. A společně s Knihovnou Jiřího Mahena nahlédneme do tajů podmořského světa.

Chybět ale nebudou ani Městská policie Brno, která umístí někde v parku přilehlé Kraví hory mobilní kamerový systém s online přenosem do „štábního vozidla“ nebo Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, jenž předvede Mobilní operační středisko se štábem velitele zásahu. Nadto můžete v improvizovaném stanu před Hvězdárnou a planetáriem Brno navštívit „Divadlo vědy“, ve kterém vystoupí pracovníci Vysokého učení technického v Brně a VIDA! science centra.

Živo ale bude i v dalších českých science centrech: Jestliže se zajímáte o vesmír a rádi hledíte se zakloněnou hlavou vstříc hvězdnému nebi, určitě se vydejte do Planetária Ostrava. Čekají na vás pozorovatelny s velkými dalekohledy, špičkové planetárium, interaktivní expozice v Experimentáriu nebo třeba výstavy v galerii Mira. A od září i jedna novinka, díky níž se můžete do vesmíru pohroužit ještě o něco více – nový cyklus astronomických přednášek.

Pilotní přednáška se uskuteční ve středu 14. září v 18:00 (další budou následovat každou druhou středu v měsíci) a Milan Halousek z České kosmické kanceláře vás v ní provede Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). Tato osamocená výspa lidské civilizace na prahu vesmíru létá ve výšce 400 km nad našimi hlavami a šestičlenná posádka obletí Zemi každých 90 minut, za jeden den to tedy stihne 16x. Přijďte si poslechnout, co astronauté ve vesmíru dělají, jaký mají denní režim a kdy se dočkají ruské dopravní lodě Sojuz, která přiveze další potřebný materiál a vybavení. Co bude s obrovskou orbitální laboratoří za pár let, až skončí její životnost? Bude se stavět nová, nebo se lidstvo vydá jinou cestou?

Mladí astronomové si nově přijdou na své i v plzeňském science centru Techmania, které v prvním zářijovém týdnu otevřelo kroužek praktické astronomie. Jeho náplní bude například práce s dalekohledy, pozorování fotosféry a chromosféry Slunce, orientace na obloze, ale třeba i projekce ve zdejším 3D Planetáriu. Děti si zkusí i metody záznamů či pořizování astrofotografických snímků. Kroužek je určen zájemcům ve věku 13-19 let a celkem se uskuteční třináct schůzek, každé pondělí od 5. září do 28. listopadu.

Další novinkou v Techmanii je i celoroční projekt „Inženýrství“, který odstartuje o víkendu 17. a 18. září v laboratoři biologie. Těšit se můžete na program „Seznámení s DNA“, během něhož budete zasvěceni do tajů DNA i genetického inženýrství. Zopakujete si pokus, při němž byly poprvé pozorovány chromozomy v mitóze a při 1000násobném zvětšení je budete sledovat v mikroskopu. Zkusíte si extrahovat vlastní DNA a ověříte si, zda je možné ji spatřit pouhým okem. A pokud by náhodou biologické téma nebylo to pravé ořechové, lze se vydat jiným, i když opět inženýrským směrem a ve 3D Planetáriu shlédnout film „Sen o létání“.

Létat se bude i v ostravském Malém světě techniky U6 v areálu Dolních Vítkovic, kde si můžete
o víkendu 17. a 18. září osvojit skládání vlaštovek několika různých typů a následně se s nimi zúčastnit závodů v létání z vyhlídkové plochy na ponorce. V sousedním Velkém světě techniky se program ponese v duchu slavného zvolání Galilea Galileiho „A přece se točí“, které odkazuje na rotaci planety Země. Jeho hlavním hrdinou však nebude Galilei nýbrž francouzský fyzik a matematik Jean Bernard Léon Foucault, který tři století po Galileim pravdivost jeho slov elegantně dokázal pomocí speciálního kyvadla demonstrujícího otáčivý pohyb planety Země.

Návštěvníci Velkého světa techniky si navíc mohou projít i zbrusu novou výstavu „Sexmania“. Otevřena bude od 16. září a provede vás od zrození jedince až po dospělost. Celá výstava je navržena tak, aby se v ní návštěvníci cítili příjemně a zároveň dostali odpovědi na všechny otázky, na které se bojí či dokonce stydí zeptat.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Vida! science centrum: http://www.vida.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz