Svět science center vás pohltí

V českých science centrech můžete v únoru vyrazit ke hvězdám i planetám nebo třeba do hlubin Země. Zažijete srážku naší planety s nezvaným návštěvníkem z vesmíru, uspořádáte si periodickou tabulku prvků, budete experimentovat, zjistíte, jaký je vztah mezi hudbou a matematikou, zasoutěžíte si v „Matathlonu“ nebo zkusíte rozluštit šifry tajemného spolku Iluminátů.

Chtěli byste zakusit nějaký nadpozemský zážitek? Tak v únoru zamiřte do vesmíru! Třeba v Planetáriu Ostrava nebo na Hvězdárně a planetáriu Brno. V ostravském planetáriu na vás čekají expozice „Ke hvězdám“, „K planetám“, „Za světlem“, „Do hlubin Země“ i „Na oběžnou dráhu“. Poznáte povrchy cizích planet, projedete se po povrchu Marsu, prohlédnete si hvězdy nejrůznějších velikostí, barev a také jejich vývojové proměny.

V ostravském planetáriu se navíc seznámíte i s aktuální večerní oblohou, na níž jasně září Venuše a načervenalý Mars, nebo budete pátrat po kometách, které by se mohly v únoru objevit v zorném poli zdejších špičkových dalekohledů. A ve středu 8. února v 18:00 mohou návštěvníci Planetária Ostrava zjistit, jak to skutečně bylo s přistáním americké posádky na povrchu našeho vesmírného souseda Měsíce.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno můžete od února shlédnout nové představení „Země pod palbou“. Pod kopulí moderního celooblohového planetária zjistíte, že Sluneční soustava vypadá jinak, než si myslíme a Země je ve větším ohrožení, než bychom si kdy představili. Vydáte se na cestu časem i prostorem, po stopách komet i planetek, z nichž některé prolétají v těsné blízkosti naší planety a jiné se naopak toulají na okraji Sluneční soustavy. Miliardy roků ukryté v mrazivé temnotě vesmírného prostoru, mnohé jen číhají na okamžik, ve kterém změní chod dějin na Zemi.

Jedinečným způsobem je v představení Země pod palbou zobrazen i průlet dvacetimetrového meteoroidu, který v únoru 2013 explodoval nad ruským Čeljabinskem. Tehdy se uvolnila energie stejná jako při odpálení silnější termonukleární hlavice! Připadá vám to děsivé? Nebojte se! V brněnském planetáriu vám ukážou, že astronomové jen nečinně nepřihlížejí, ale po potenciálních hrozbách z říše planetek i komet aktivně pátrají.

V ostravském science centru Svět techniky si můžete o víkendu 11. a 12. února připomenout významného ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, který se zasloužil o sestavení první periodické tabulky prvků. Více se o ní i jejím autorovi dozvíte na zábavném workshopu „Mendělejevův hlavolam“. Připraveny jsou ale i další programy upomínající na Mendělejeva. Můžete si třeba zaexperimentovat v „Laboratoři plné prvků“.

Pokud vám chemie příliš nevoní a naopak se rádi necháte zlákat vůní dálek, určitě si zajděte do zdejšího 3D kina. Čeká tam na vás dobrodružná cesta, která vás o víkendu zavede do tajemného vesmíru nebo na Galapágy. Malý svět techniky U6 si pro návštěvníky nachystal lahůdku v podobě „Malých pokusů“ – ty si zde vyzkoušíte a posléze si je můžete provést i doma, za použití surovin, které se nachází v každé spíži.

Plzeňské science centrum Techmania si na nejkratší měsíc roku připravilo bonusovou nabídku pro své návštěvníky: Únorovou vstupenku. Až do 28. února zaplatí lidé za vstup pouze 150 Kč za osobu a v této ceně budou mít jak prohlídku všech expozic, tak i projekce ve 3D Cinema a 3D Planetáriu. Od 1. února navíc planetárium uvádí nový film „Musica“, který přibližuje vztah mezi hudbou a matematikou, hudbou a vesmírem a hudbou a naší vlastní DNA.

Ostatně matematice je věnována i nová expozice „Mathatlon“, která vysvětluje učivo z matematiky prostřednictvím sportovních disciplín. „Mathatlon“ je koncipován jako dvanáctiboj a vyzývá k zápolení jednotlivců nebo třeba rodinných týmů. Při střelbě hokejových gólů tu člověk pochopí leccos z geometrie, na kole pronikne do tajemství grafů, mocniny, odmocniny, dělitelnost a prvočísla mu přiblíží střelba, středovou a osovou souměrnost zase tanec a deskriptivní geometrii pochopí díky lezení po stěně. Sportovně-matematické klání dále nabízí ještě golf, lyžování, orientační běh, jachting, míčové hry, veslování a páku.

To v libereckém science centru iQLANDIA úřadoval tajemný spolek Iluminátů! A výsledek? Nová akční hra pro návštěvníky! Přijďte si do iQLANDIE prověřit své mozkové závity. Šest stanovišť = šest zapeklitých úkolů! Co myslíte, podaří se vám rozluštit záludné přesmyčky? Tak schválně, jaký slavný herec se může skrývat pod spojením slov Old West Action? Máte to? Skvělé, ale tím hra teprve začíná! Poradit si budete muset i s tajemstvím měst a skrytými obrazci na mapách, chronogramy či s kryptoanalýzou a rozšifrovat přísně tajnou zprávu přímo od Iluminátů pomocí speciální abecedy. Věřte nebo ne, ale už Gaius Julius Caesar veškeré důležité informace kódoval.

Prostřednictvím úkolů se dále dozvíte, jak vzniká hoax nebo jakým způsobem rozpoznat originální fotografii od cenzurované. A co víc, jestli se vám podaří všechny otázky rozklíčovat, máte šanci vyhrát volňásky do centra. V iQLANDII vás mimo jiné čekají čtyři stovky interaktivních exponátů, jako třeba humanoidní robot Thespian, hvězdný kolotoč či simulátor zemětřesení, badatelské aktivity a také workshop „Vědecká hračka“.  Těšit se můžete i na slavnou „Velkou science show, plnou ohňů, blesků a kouře“, během které vám lektoři polijí ruku kapalným dusíkem o teplotě -196 °C nebo vám ukážou, jak se zapaluje oheň ledem.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Planetárium Ostrava: http://planetariumostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz