Science centra jsou tu pro všechny!

Říkáte si, že věda není nic pro vás? Omyl! V českých science centrech se pro ni nadchnete. Programy šité na míru tu mají nejen pro děti a jejich rodiče, ale třeba i pro seniory. Ostatně, vyzkoušejte si to sami. V lednu na vás čeká například speciální „Stezka prostorové orientace“, bláznivá science show s plyny, vesmírný karneval pro děti, setkání s kometou či dinosaury pod střechou planetária, optické klamy i uchvacující 3D filmy nebo „Blízká setkání třetího věku“.

Navštívíte-li v lednu ostravské science centrum Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic, čeká tu na vás nový exponát – speciální „Stezka prostorové orientace“. Ta odkazuje na světový „Den Braillova písma“, který jsme si připomněli na počátku ledna. Prostřednictvím stezky se dozvíte, jak vnímají svět nevidomí. Číhají na vás na ní totiž nástrahy v podobě čichových, hmatových a sluchových pexes.

Ve Světě techniky samozřejmě nesmí chybět ani ryze průmyslové téma – věděli jste, že James Watt nevynalezl parní stroj, ale pouze zdokonalil jeho konstrukci? Pokud ne, určitě zavítejte na workshop „James Watt – Síla koně“ a zjistíte mnohem víc. Třeba co vše zdokonalení parního stroje přineslo naší společnosti. Zahálet ale nebude ani potrhlý experimentátor Hugo Křemík a jeho parta! Společně si pro vás připravili bláznivou science show, která se tentokrát bude věnovat plynům.

Leden je obdobím plesů i karnevalů, a proto není divu, že se jeden uskuteční dokonce i na Hvězdárně a planetáriu Brno. A jak jinak než s kosmickou tématikou. Karneval pro děti proběhne v sobotu 28. ledna 2017 a přivítá všechny malé návštěvníky, kteří touží po vesmíru i netradičních zážitcích. A na co se děti mohou těšit? V průběhu sobotního odpoledne od 15:00 do 18:00 bude na Hvězdárně a planetáriu Brno připravena veselá hudba, spousta soutěží – například vesmírná chůze, pošli Slunce, vysávání černé díry, tombola s bláznivými cenami a soutěž o „nej“ masku. A hvězdárnu možná navštíví i pár zajímavých, vpravdě vesmírných hostů.

Účast na karnevalu má ale jednu podmínku! Všichni malí kosmoplavci by měli dorazit v karnevalovém kostýmu. A pokud je bude doprovázet dospělák, měl by se vyzdobit i on! A jaké převleky brněnská hvězdárna doporučuje? Třeba mimozemšťany, kosmonauty, roboty, vědce, planety nebo umělé družice. Kromě karnevalu můžete navštívit ale i některé z představení digitálního planetária. Například „Soumrak dinosaurů“ nebo „Setkání s kometou“. Za pěkného počasí bude navíc připraveno i pozorování noční oblohy pro děti.

V brněnském science centru VIDA! v lednu zjistíte, jak snadné je ošálit lidské smysly. Stačí navštívit výstavu „Klamárium“ a nechat se okouzli více než třiceti optickými klamy. Projděte se po laně nad mrakodrapy, pokuste se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou nebo si vyzkoušejte zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály… Nechte se oklamat, abyste pochopili, jak prostřednictvím zraku poznáváme svět kolem sebe!

Anebo si užijte úchvatné 3D filmy. Ve snímku „Divoká Afrika“ se netradičně představí jeden z přírodních živlů – voda. Budete ji sledovat od zamrzlých vrcholků hor k jezerům plným života, skrze vlhké deštné pralesy až k vyprahlým savanám a pouštím. Snímek pochází z produkce proslulé BBC a díky nejmodernějším technologiím nabízí opravdu nečekaně krásné záběry. Českou verzi nadabovala Eliška Balzerová.

Anebo se vydejte do světa „Pidiobrů“! Tento jedinečný dokument rovněž z produkce BBC byste si určitě neměli nechat ujít! Děti i rodiče „Pidiobry“ totiž milují. Těšte se na nečekané dobrodružství s odvážným čipmankem a nebojácným stepním křečkem. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 40 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. 3D film doprovází velmi zdařilý dabing Jiřího Lábuse.

V science centrech si však na své přijdou i senioři. V olomoucké Pevnosti poznání, interkativním muzeu vědy, pro ně chystají jedinečný programový cyklus nazvaný „Blízká setkání třetího věku“. Tento kurz již loni absolvovalo více než sto seniorů, kteří na jeho adresu nešetřili chválou. Zbývá přitom pár posledních míst na jarní část cyklu roku 2017!

Kurz začíná 20. února a končí 5. června 2017. Senioři se budou scházet jednou týdně, a to vždy v pondělí. V programu se budou střídat tři tematické oblasti, které jim zkrátka nedovolí zestárnout. V rámci kurzu se zaměří třeba na fyziologii lidského těla, mozek a jeho poznávací funkce, tj. především na paměť a tělo, tj. na hybnost, stabilitu, zpevnění, relaxaci a fyzioterapii. A protože je jasné, že sáhodlouhá teorie nikoho bavit nebude, osvojí si účastníci kurzu výše zmíněná témata „praxí pro život“. Zájemci o kurz se mohou hlásit až do 15. února 2017 a to prostřednictvím e-mailu propoznani@gmail.com.

Mimochodem, už tušíte, co budou vaše ratolesti dělat o jarních prázdninách? Pokud v tomto směru zatím tápete a současně je ve vašem dosahu plzeňské science centrum Techmania, možná už se vám program pro děti rýsuje. Techmania totiž na období jarních prázdnin, od 13. do 17. února, nabízí příměstské tábory. A nebyla by to Techmania, kdyby na děti nečekalo něco výjimečného… Budou totiž kolonizovat Mars! Děti se mohou těšit na pestrý program v laboratořích, dílnách, planetáriu i expozicích. Navíc se dozví mnoho zajímavého o možnosti života na Marsu nebo o historii a současnosti zkoumání rudé planety. Počet míst na lákavém táboře je ale omezený, a tak s přihláškami příliš neváhejte.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz/

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy: http://www.pevnostpoznani.cz/

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz