Lednové novinky z českých science center

V českých science centrech můžete v lednu zažít mnohé! Co třeba přihlásit ratolesti na „Dětskou univerzitu“? Nebo se raději vydáte do světa dinosaurů? A co takhle nechat si ošálit smysly, vyzkoušet si život ve tmě a projít stezku prostorové orientace? Ale nejen to! Připraveno je třeba i experimentování v biochemické laborce, cesta „Do vesmíru a zase zpátky“ nebo hrátky s energiemi.

Prahnou vaše ratolesti po nových vědomostech nad rámec školní výuky? Zajímají se o celé spektrum různých témat? Pak je právě pro ně určena „Dětská univerzita 2017“ olomoucké Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy. V nadcházejícím letním semestru čekají na děti ve věku 8-12 let zábavné a poučné přednášky, které připravují ti nejpovolanější odborníci z Univerzity Palackého.

Malí studenti si s předstihem vyzkouší studium na vysoké škole a získají mimořádný rozhled
v pestrých vědních oborech. Odměnou jim budou nejenom nabyté vědomosti, ale i zážitek
z imatrikulace či promoce a krásný diplom o absolvování!  Letní semestr „Dětské univerzity 2017“ se uskuteční od 14. února do 9. května, přičemž na přednášky se děti mohou těšit každé úterý v čase 15:00-16:30. Přihlásit se však lze již nyní, stačí vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách Pevnosti poznání.

Láká vás svět dinosaurů? Sníte o tom, jaké by to asi bylo potkat se tváří v tvář s některým z pravěkých veleještěrů? Vyzkoušet si to můžete na Hvězdárně a planetáriu Brno v rámci nového představení „Soumrak dinosaurů“. V celooblohovém brněnském planetáriu totiž můžete cestovat nejen prostorem, ale i časem. Tentokrát až do doby před 250 miliony roky!  Spolu s hlavními hrdiny „Soumraku dinosaurů“ se seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků.

Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky. Tušili jste, že podobné kosmické katastrofy, při kterých kdysi dávno vymřeli téměř všichni živočichové a rostliny, jsou přirozenou součástí koloběhu života na naší planetě?

V Brně se navíc můžete nechat elegantně oklamat. V science centru VIDA! vám totiž ukážou, jak snadné je ošálit lidské smysly. Chcete vědět, proč tomu tak je? Nebo si jen přejete užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností? Dospělí se mění na trpaslíky, kulička se kutálí do kopce a mizí věci, které jste ještě před chvíli na vlastní oči viděli. Navštivte výstavu „Klamárium“ a seznamte se s více než třiceti optickými klamy. Projděte se po laně nad mrakodrapy, pokuste se udržet rovnováhu
v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušejte si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály. Nechte se oklamat, abyste pochopili, jak prostřednictvím zraku poznáváme svět kolem sebe!

V ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic se naopak můžete ponořit do tmy a vyzkoušet si, jak svět kolem sebe vnímá nevidomý člověk. V návaznosti na Světový den Braillova písma, který jsme si připomněli na počátku ledna, zde vznikla „Stezka prostorové orientace“. Stačí par chvil ve tmě a bude vám jasné, jak důležitým smyslovým orgánem jsou naše oči…

Anebo se vydejte na doprovodný program „James Watt – Síla koně!“, kde se dozvíte, kdo zdokonalil parní stroj a jak toto zdokonalení ovlivnilo tehdejší společnost. A pokud při putování Světem techniky zaslechnete zvuky kladívek a pilek, vězte, že se o slovo hlásí další zajímavé aktivity v „Dílně plné nápadů“. Bude se bouchat, montovat i řezat, zkrátka vlastnoručně si vyrobíte originální památeční upomínky na Svět techniky. Po celý leden máte navíc možnost navštívit prodlouženou výstavu „Sexmisie“, která vás provede sexuálními zajímavostmi ze světa lidí i zvířat.

V liberecké iQLANDII se od ledna letošního roku zaměřili na biologii a chemii a ve svých laboratořích spouští nové programy pod názvy „ChemiQ“ a „Biochemie“. Kantory a jejich svěřence tak čeká nejenom devadesát minut experimentování, ale hlavně práce se sofistikovanějším vybavením, které není za normálních okolností ve školách k dispozici. V laboratořích se objevily nové hi-tech přístroje pro přírodovědné obory, jako například stereolupy, digitální zvětšovací přístroje, kamera MX-10 či ochranný oblek proti radiaci. Studenti i učitelé se navíc mohou těšit na velké množství vzorků pod mikroskopy a nové pracovní listy.

Pozadu nezůstávají ani místní planetárníci. Ti si nachystali řadu živě komentovaných autorských pořadů, díky nimž se děti od mateřských škol až po školy střední podívají „Do vesmíru a zase zpátky“. Kromě autorských přestavení si lze ale vybrat i z klasických filmů „Úsvit kosmického věku“, „Výprava ke hvězdám“ či „Planety“.

V plzeňském science centru Techmania zjistíte, jaké je to stát v prudkém větru vanoucím rychlostí 60 kilometrů v hodině. Na vlastní kůži si to může vyzkoušet každý návštěvník science centra v expozici „Obnovitelné zdroje energie“. Stačí spustit obří ventilátor, který tu představuje právě sílu větru. Kromě větrné energie se v expozici návštěvníci seznámí i s energií solární, vodní, uhelnou či jadernou.

Poznají například princip přečerpávací vodní elektrárny, zkusí si projít cestu elektřiny z elektrárny až domů do zásuvky nebo si mohou zahrát hru na řízení výroby elektřiny. V ní mají ve třech úrovních za úkol zásobovat město elektřinou a ještě mít na zřeteli vyprodukované škodliviny. K dispozici mají větrnou, solární, přečerpávací a uhelnou elektrárnu. Kdy a jakým způsobem se vyrábí elektřina snáz a výhodněji? V létě nebo v zimě? Odpovědi právě na tyto otázky hra přináší.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy: http://www.pevnostpoznani.cz/

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz/

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz