V českých science centrech propadnete vědě

Zjistíte, jaké to je vidět hudbu, ochutnáte virtuální realitu, protočíte se na gyroskopu, zasoutěžíte si v „Mathatlonu“, nahlédnete do života i výzkumů Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, navštívíte „Sexmisii“, postavíte si lapač snů a zažijete „Noc v muzeu“ i „Zemi pod palbou“.

Hudba a vesmír – to jsou dva zdánlivě nespojitelné světy, které však mají překvapivě hodně společného. Abyste však tomuto spojení porozuměli, musíte se vydat až ke dvojšroubovici DNA a putovat od dinosaurů ke člověku. Právě na takovou výpravu se vydáte s filmem „Musica“, novinkou na programu jediného 3D planetária v Česku, které najdete v plzeňské Techmanii. Snímek divákům umožňuje hudbu nejen slyšet, ale dokonce i vidět a prozrazuje, co má hudba společného nejenom
s kosmem, ale i s matematikou.

Až do konce února navíc můžete Techmanii navštívit za zvýhodněné vstupné. Za 150 Kč za osobu si užijete nejen všechny zdejší interaktivní expozice, ale i filmy aktuálně promítané ve 3D planetáriu a 3D Cinema. Věděli jste, že Techmania coby jeden z předních hráčů na poli neformálního vzdělávání v České republice letos očekává svého miliontého návštěvníka? Budete to právě vy? Vyzkoušejte některou z jejích atrakcí – třeba virtuální realitu, obří lidské jo-jo, nakloněnou místnost, gyroskop nebo novou expozici „Mathatlon“.

Na své si milovníci vědy ale přijdou i v ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic. A bude se slavit! Co? No přeci výročí narození významného ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, který se zasloužil o sestavení první periodické tabulky prvků. O víkendu 18. a 19. února můžete na zdejším workshopu interaktivní formou vyřešit i „Mendělejevův hlavolam“. Anebo navštivte „Laboratoř plnou prvků“, kde pomocí několika experimentů poznáte celou periodickou tabulku.

Zvládnete bouchat kladívkem a řezat pilkou? Že je to hračka? Pak můžete své schopnosti prověřit v ostravském Velkém světě techniky v „Dílně plné nápadů“. Nejen, že se manuálně vyřádíte, ale vyrobíte si zde i něco pěkného na památku. Minout byste ovšem neměli ani výstavu „Sexmisie“, potrvá totiž už jen jeden měsíc. A rozhodně se podívejte i do sousedního Malého světa techniky U6! Nahlédnete tam do indiánské mytologie a vyrobíte si i pravý indiánský lapač zlých snů, který vám zaručí klidné spaní.

Olomoucká Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy, spouští registrace do dětských vědeckých kroužků. Máte-li tedy doma malého biologa, fyzika, ale třeba i umělce nebo herce dychtícího po něčem novém z jeho oboru, neváhejte. Připraven je „Přírodovědný kroužek“ jehož náplní tentokrát bude cesta do vodního světa od práce v laboratořích, přes podvodní sopku a stroj na déšť až po práci v terénu pod vedením skutečných hydrobiologů. Chybět nebude ani „Vědecká výtvarka & Vědecký dramaťák“ – ve výtvarné dílně si děti hravě spojí vědu s výtvarnou výchovou a rozvinou své vizuální i smyslové vnímání, v dramatickém kurzu se zase budou učit přímým prožitkem.

Dalším z kroužků je „Malý vědec“. Ten funguje již šestým rokem ve spolupráci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Mensy ČR. Jeho náplň je velmi pestrá a různorodá: Jedná se o návštěvy vědeckých pracovišť, muzeí, exkurze, přednášky a workshopy z oblasti přírodních věd, historie, aktivity rozvíjející intelektové schopnosti, odborné projekty či logické a deskové hry. A pokud propadla vaše ratolest sociálním sítím a médiím, přihlaste ji na kroužek „YouTube a věda“ (existuje kategorie pro začátečníky i pokročilé). Děti se zaměří na popularizaci a komunikaci vědy na sociálních sítích a tvorbu vlastních youtuberských videí. Seznámí se jak s vytvářením videa, jeho editací, tak s různými technikami natáčení, styly youtuberingu či obecně závaznými pravidly fungování na sociálních sítích. Budou vytvářet reportáže, animované filmy i návody na výrobu vědeckých experimentů.

Až do 24. února se děti mohou přihlásit i na další mimořádnou akci v Pevnosti poznání. V noci z pátku 3. března na sobotu 4. března mají jedinečnou příležitost zjistit, co všechno se v Pevnosti poznání odehrává po setmění. Proběhne totiž druhý ročník „Noci v muzeu“. Děti se vydají na dobrodružný noční průzkum muzea a nahlédnou do koutů, které nemá běžný návštěvník šanci spatřit. A ano, spacák, karimatku a hlavně baterku s sebou! Více informací včetně přihlášky naleznete na webových stránkách Pevnosti poznání.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno můžete od února shlédnout nové představení „Země pod palbou“. Pod kopulí moderního celooblohového planetária zjistíte, že Sluneční soustava vypadá jinak, než si myslíme a Země je ve větším ohrožení, než bychom si kdy představili. Vydáte se na cestu časem i prostorem, po stopách komet i planetek, z nichž některé prolétají v těsné blízkosti naší planety a jiné se naopak toulají na okraji Sluneční soustavy. Miliardy roků ukryté v mrazivé temnotě vesmírného prostoru, mnohé jen číhají na okamžik, ve kterém změní chod dějin na Zemi.

Jedinečným způsobem je v představení Země pod palbou zobrazen i průlet dvacetimetrového meteoroidu, který v únoru 2013 explodoval nad ruským Čeljabinskem. Tehdy se uvolnila energie stejná jako při odpálení silnější termonukleární hlavice! Připadá vám to děsivé? Nebojte se! V brněnském planetáriu vám ukážou, že astronomové jen nečinně nepřihlížejí, ale po potenciálních hrozbách z říše planetek i komet aktivně pátrají.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz