Od zítřka bude mít Ostrava science centrum evropského standardu

V pátek 26. září se veřejnosti otevře nová budova Světa techniky v Ostravě. Jde již o třetí tzv. science centrum [1], které letos v ČR zahájí svoji činnost v nových prostorách [2]. Je unikátní svou polohou v mnohem rozsáhlejším komplexu industriální národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice. Doplňuje tak vznikající centrum zábavy, kultury, sportu, ale především vzdělávání.

Stávající česká science centra navštívilo jen během letošních letních prázdnin přes dvě stě tisíc lidí [3].

„Na ploše čtrnáct tisíc metrů čtverečních otevřeme v pátek 26. září hned čtyři stálé expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů,  Svět civilizace a Svět přírody. Návštěvníci zde budou moci přijít na kloub fungování města nebo lidského těla,  prozkoumat hlavní civilizační rozdíly, vyzkoušet si přetížení 3G jako ve stíhačce, a také třeba pochopit, co to jsou vlastně nanovlákna. Součástí nové budovy je rovněž 3D kino a Divadlo vědy, které formou her a zábavy představí základní technické a přírodovědné obory,“ láká k návštěvě areálu v ostravských Dolních Vítkovicích ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

„Science centra dávají jasnou odpověď na otázku, jak pozitivně motivovat mládež k zájmu o vědu a techniku“, zdůrazňuje předseda České asociace science center a ředitel plzeňské Techmanie Vlastimil Volák a dodává: „Díky v současnosti dokončovaným investicím budou ta česká dosahovat standardu běžného v západoevropských zemích.“

[1] Science centra jsou střediska neformálního vzdělávání, zaměřená na popularizaci vědy a techniky. Důraz je zde kladen zejména na interaktivitu a učení formou her a samostatného objevování prostřednictvím osobní zkušenosti. Důležitý je kontaktní přístup k jednotlivým exponátům. Ty zpravidla demonstrují fyzikální, chemické, matematické či jiné vědní zákonitosti a principy, které návštěvníci science center sami objevují právě díky manipulaci s těmito exponáty.

[2] Výzva z roku 2010 k předkládání žádostí z Operačního programu ministerstva školství „Výzkum a vývoj pro inovace“ dosud umožnila:

  • na podzim roku 2013 dokončit zásadní modernizaci Hvězdárny a planetária Brno a v areálu plzeňské Techmanie otevřít v samostatném objektu planetárium, které Plzeň dosud postrádala,
  • na jaře roku 2014 přivítat návštěvníky v rozšířených hlavních prostorách plzeňské Techmanie a v novém objektu liberecké iQLANDIE.

[3] Celkem se jednalo o 206 343 návštěvníků liberecké iQLANDIE, plzeňské Techmanie, Malé techniky v Ostravě, Hvězdárny a planetária Brno, Pevnosti poznání v Olomouci a Hvězdárny a planetária Hradec Králové.