Českou republiku čekají změny v neformálním vzdělávání

Českou a moravskou scénu popularizace vědy čekají v nejbližších dnech dvě události, které značně posunou možnosti neformálního vzdělávání v celé republice. Hvězdárna a planetárium Brno otevírá již v sobotu 2. listopadu 2013 jeden z nejlépe vybavených projekčních systémů v Evropě – Přírodovědné digitárium. Spolu s ním přichází na Kraví horu i řada originálních dramaturgických počinů. Plzeňské science center Techmania pak v pondělí 4. listopadu zpřístupní první 3D Planetárium v České republice. To umožní technicky sofistikované 3D projekce na kulovou plochu či novou expozici věnovanou blízkému i vzdálenému vesmíru. Obě instituce jsou členy České asociace science center (ČASC).

„Brno nabídne již za pár dní populárně vzdělávací snímky z dílen nejlepších světových producentů, v obou případech bude jejich předehrou pořad z dílny pracovníků Hvězdárny a planetária Brno“, řekl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. Pro nejmenší návštěvníky Přírodovědného digitária je tak připraven film Kouzelný útes – Kaluoka’hina, dospělé diváky čeká mj. film Astronaut. Autorské filmy Hvězdárny a planetária Brno pak vezmou návštěvníky na procházku noční oblohou a vypraví se s nimi i do Neuvěřitelného vesmíru.

Jen dva dny po otevření brněnského digitária čeká českou scénu popularizace vědy další významná událost: plzeňské science center Techmania otevírá první 3D Planetárium v České republice. „3D projekce na kulovou plochu o průměru 14 metrů využívají v Techmanii technologii Sky-Skan, jíž v současné Evropě využívají pouze science centra v Barceloně a Varšavě“, vysvětluje ředitel Techmanie Vlastimil Volák: „Kromě projekcí populárně vzdělávacích snímků nabídne 3D Planetárium také vzdělávací programy pro školy s technologií projekčního globu Science On a Sphere a novou autorskou expozici Vesmír“, dodává Volák.

Digitárium Hvězdárny a planetária Brno v číslech

  • 16,76 metru je průměr projekční plochy digitária
  • 100 000 lidí a přibližně 5 mimozemšťanů navštíví jednotlivá představení každý rok
  • 48 milionů milimetrových dírek má kvůli akustice projekční plocha
  • 21 počítačů generuje obraz a řídí chod celého systému
  • 1,64 milionu skutečných hvězd je zaneseno do databáze
  • 13,17 milionu pixelů činí rozlišení zobrazovacího systému
  • 13 gigabitů je datový tok v kabelech k projektorům
  • 189 polohovatelných sedadel s jedinečným designem je k dispozici pro diváky
  • 1 instalace simulátoru hvězdné oblohy Chronos II v Evropě

První 3D Planetárium v ČR v plzeňské Techmanii

  • Dvě projekční kupole o vnitřním průměru 14 a 9 metrů
  • První instalace projekčního globu Science On a Sphere ve střední a východní Evropě
  • Sídlo v kulturní památce z roku 1917, postavené speciální technologií lepených vazníků
  • Autorská expozice Vesmír z dílny Techmanie představí 27 vesmírných jevů či fenoménů
  • Programy pro základní a střední školy doplní a rozšíří výuky fyziky, astronomie, biologie, geografie
  • Techmania přivítala již přes 300 000 zájemců o vědu a techniku. 3D Planetárium otevře přesně na 5. narozeniny science centra, 4. 11. 2013.

Obě instituce, sdružené v České asociaci science center (ČASC), byly podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, a to v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Brněnský projekt Přírodovědného digitária získal dotace ve výši 49,9 milionu Kč. Přibližně 7 milionů pak stály dodatečné interiérové úpravy, které financovalo město Brno, resp. Hvězdárna a planetárium Brno.

Plzeňská Techmania získala ze stejného dotačního programu 47 mil. Kč na technicky unikátní 3D projekční systém a 13 mil. Kč na tvorbu autorské expozice Vesmír. První 3D Planetárium v ČR otevře 4. listopadu v kulturní památce z roku 1917, jejíž celková rekonstrukce si vyžádala náklady ve výši 74,5 mil. Kč.

Česká asociace science center je profesionální organizací sdružující regionální centra popularizace vědy. Jejím dlouhodobým cílem je vytvářet pozitivní image neformálního vzdělávání, podporovat dialog mezi vědou a veřejností, spolupracovat s orgány státní správy při projednávání zásadních otázek týkajících se podpory technických a přírodovědných oborů. Zakládajícími členy jsou plzeňská Techmania Science Center, Labyrint Bohemia provozující science center iQpark, Moravian Science Centre Brno, Hvězdárna a planetárium Brno, VŠB-TU Ostrava zaštiťující Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.