Žáci z Jablonce nad Nisou vyhráli první olympiádu ve finanční gramotnosti

ČSOB ve spolupráci s Policií ČR a Českou asociací science center uspořádala první ročník Filipovy olympiády ve finanční gramotnosti. Konala se v budově České národní banky v Praze a zúčastnili se jí vítězové krajských kol, kteří soutěžili v pěti různých hrách z oblasti peněz, financí a kybernetické bezpečnosti. Odměnou pro nejlepší tým byly výkonné tablety.

Tým Kokonínských kuřat z Jablonce nad Nisou získal nejvíce bodů ve finále Filipovy olympiády finanční gramotnosti a získal pomyslnou zlatou medaili. Na druhém místě se umístil tým Žirafáci z brněnské Základní školy Novolíšeňská a třetí v pořadí skončili shodně žáci Valaši ze Základní školy Valašské Klobouky a tým Vápeňáci ze Základní školy Vápenná.

„Školáci nás překvapili znalostmi i schopností vyhodnocovat informace a nacházet správná řešení. Jsme rádi, že o první ročník Filipovy olympiády finanční gramotnosti byl tak velký zájem. Naším cílem je nastartovat novou tradici, která zábavným způsobem přispěje k rozšíření vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti, v níž máme v Česku pořád co dohánět. Všem zúčastněným patří náš dík a vítězům i velká gratulace,” říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Týmy z celé České republiky soutěžily celkem v pěti interaktivních hrách připravené ve spolupráci s partnery olympiády – Policií ČR, Českou asociací science center a Českou národní bankou. Děti si taky mohly vyzkoušet, jak sestavit rodinný rozpočet a našetřit na dovolenou u moře, jak poznat podvodný e-mail, vžít se do role pojišťovacího poradce nebo odborníka na bankovky a otestovat své znalosti ze světa financí ve hře Riskuj! Celou soutěž zakončila policejní detektivní hra – odhalení zloděje kryptoměny.

„Hlavním úkolem českých science center je popularizace vědy, techniky a inovací zábavným způsobem. Filipova olympiáda to stoprocentně splňuje, a navíc učí děti potřebným dovednostem, které se jim v životě budou rozhodně hodit,“ doplňuje ředitelka Asociace science center Ivana Češková.

Více se o akce dozvíte na https://www.csob.cz/portal/mobilni-aplikace/filip/olympiada

O olympiádě
Filipova olympiáda finanční gramotnosti navazuje na aplikaci Filip, kterou ČSOB vyvinula jako interaktivního virtuálního pomocníka pro finanční i digitální vzdělávání. Soutěž je určená pro pětičlenné týmy žáků 6. tříd základních škol nebo prim víceletých gymnázií. ČSOB na ní spolupracuje s Policií ČR, Českou národní bankou a Českou asociací science center. Olympiáda je součástí dlouhodobého programu ČSOB na podporu finančního vzdělávání a digitální bezpečnosti, který nabízí praktickou výuku se zapojením pracovníků banky základním i středním školám, online materiály i akreditovaný kurz pro učitele.

O aplikaci Filip
Aplikace Filip – Poznej svět financí mohou používat děti i rodiče, a to buď sami, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části online i offline. Aplikace nabízí hravou formu výuky pomocí modelových situací vycházejících z reálného života. Využívá videa, audio-nahrávky a výpisky a může být používaná jak ve webovém prohlížeči, tak i na mobilu.

Pomocí aplikace se děti dozví, jak fungují peníze, jak sestavit domácí rozpočet, jak bezpečně používat moderní technologie a jak nespadnout do dluhové pasti. Filip jim i vysvětlí, jak fungují různé finanční produkty a platební metody a jak je správně, a hlavně bezpečně používat. Po složení závěrečného testu děti navíc získají Diplom finanční gramotnosti. Ke zvýšení motivace děti během výuky sbírají zlaťáky a odznaky za plnění úkolů a mohou tak soutěžit se spolužáky a kamarády ze třídy i z celé ČR. Týmového ducha jednotlivých tříd pak podporuje možnost celostátního soutěžení mezi třídami či celými školami.