Uprchlíci mohou v expozicích zapomenout na útrapy války

Týmy institucí České asociace science center (ČASC) se připojily k pomoci Ukrajině, která se potýká s nesmyslnou agresí ze strany Ruska. Občané napadené země, kteří v České republice hledají pomoc, mohou alespoň na chvíli zapomenout na útrapy války a navštívit zdarma některá z center.

Například brněnské centrum VIDA má ve své blízkosti Krajské asistenční centrum pomoci a uprchlíci to do science centra nemají daleko. Stejnou formu pomoci a volné vstupy zvolila také liberecká IQLANDIA.

Svět techniky v Ostravě nabízí využití volného času ukrajinským maminkám s dětmi. Navázal mimo jiné spolupráci se Salesiánským střediskem volného času Don Bosco v Ostravě, které se momentálně stará o desítky uprchlíků z Ukrajiny. V Dolních Vítkovicích také proběhne benefiční koncert s názvem Janáčkova filharmonie Ostrava a Aneta Langerová pro Ukrajinu. Pořadatelem je Český červený kříž (ČČK), veškerý výtěžek ze vstupného poputuje k přímé pomoci na Ukrajinu.  

Zaměstnanci a příznivci Techmania Science Center založili výzvu a přes portál darujme.cz vybírají peníze na válkou postiženou zemi a také poskytují vstupné zdarma pro občany napadené země ve spolupráci s Magistrátem města Plzně. 

Hvězdárna a planetárium Brno zase věnuje volnou vstupenku každému, kdo přispěje ve prospěch účtu SOS UKRAJINA organizace Člověk v tísni. Pevnost poznání v Olomouci zorganizovala benefiční akci Pevnost Ukrajině! a výtěžek ze vstupného ve výši 85 tisíc korun věnovala na sbírku Paměti národa. 

„Je tragické a neuvěřitelné, co se děje tak blízko nás. Nikdo z nás si nedovedl ani představit to, čeho jsme svědky. Může nás těšit vědomí, že se dokážeme semknout a najít způsob, jak pomoci. Rozhodli jsme se přispět tím, co umíme. Chceme pomoci lidem utíkajícím ze zbědované a válkou zmítané země překonat těžké období třeba návštěvou našich zařízení a sbírkami získané finanční prostředky věnovat na užitečnou a potřebnou pomoc,“ řekla Ivana Češková, ředitelka České asociace science center.