Nechte se okouzlit vědou v českých science centrech

Vyzkoušíte si, kde máte těžiště a zda udržíte balanc, dozvíte se, jak pracují „Profesionálové, prozkoumáte kapku vody ve „Vědecké cukrárně“, přesvědčíte se, že vědci nejsou žádní suchaři, budete hledat zmizelého profesora, rozluštíte „Nekonečnou záhadu Ludolphova čísla“, objevíte „svět protinožců“ a nahlédnete do říše miniaturních „Hmyzounů“.

Čekají vás v příštím týdnu jarní prázdniny a přemýšlíte, kam vyrazit? Co třeba do brněnského science centra VIDA!? Právě na období jarních prázdnit si zdejší „Vidátoři“ připravili bohatý program. Navštívit můžete třeba novou science show „Vytěž princip“ v „Divadle vědy“, kde se vedle zajímavých experimentů objevují i cirkusové prvky. Show je zaměřená na těžiště a balanc. Diváci se mohou těšit na válec, který jezdí sám do kopce, hrneček, který stojí na uchu jen díky špetce kávy, samočinné svíčkové kyvadlo a další experimenty.

Na víkendy jsou pak ve zdejších „Labodílnách“ přichystány pokusy v rámci programu „Svítím, svítíš, svítíme“ a dvakrát denně se bude promítat i výjimečný 3D dokument „Divoká Afrika“. V sobotu 18. března pak ve VIDĚ! proběhne i akce „Profesionálové“, která přiblíží práci různých výjimečných zaměstnání. Přijďte se podívat na zajímavé hosty, kterými jsou genetik, záchranář, astrofyzička, chovatel zvířat, výzbrojní technička nebo geoložka. Brněnským jarním prázdninám přizpůsobí VIDA! i svůj provoz – od pondělí 13. března až do pátku 17. března bude mít otevřeno každý den od 9:00 do 18:00.

Mimochodem, slyšeli jste někdy o „Vědecké cukrárně“? Že ne? Tak honem na první ochutnávku, která proběhne v pátek 17. března od 16:30 v galerii Mira v Planetáriu Ostrava! „Vědecká cukrárna“ je totiž nový formát interaktivních přednášek pro širokou veřejnost. Startovat se bude s přednáškou Petra Znachora z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR, jež poodhalí tajemství organismů, které obývají vodní mikrosvět našich nádrží a rybníků.

Dozvíte se, že jediná kapka vody může obsahovat miliony mikroskopických organismů, o jejichž podobě nemá laická veřejnost zpravidla ani ponětí. Součástí přednášky bude i vernisáž mikrofotografií zachycujících převážně planktonní řasy a sinice, z nichž mnohé mají schopnost se přemnožovat a vytvářet zejména v letním období vodní květy snižující kvalitu vody.

Pokud se vypravíte do plzeňského science centra Techmania, můžete se přesvědčit, že Vědci nejsou suchaři a věda není nuda! Věda je totiž zábava a špičkovému vědci může být často i do zpěvu.
A pokud stále nevěříte, zajděte si do Techmanie v sobotu 18. března. Její pozvání totiž přijal končící předseda Akademie věd ČR a úspěšný fyzikální chemik Jiří Drahoš.

V čele Akademie věd je od roku 2009. Jako spoluautor je zapsán pod 14 patenty a vydal na 60 prací v odborných mezinárodních periodikách. Beseda s ním, v níž budou moci klást otázky i posluchači, začíná v 15:00 a její součástí bude i prodej a autogramiáda knihy rozhovorů s Jiřím Drahošem „Věda života“. Vstup na besedu, kterou bude moderovat Markéta Čekanová, je volný v rámci vstupenky do expozic.

Na víkend 18. a 19. března si Techmania navíc připravila jednu novinku pro děti – tematický denní program „Zmizelý profesor“. Celodenní aktivita je určena žákům 2. stupňů základních škol, kteří mají rádi biologii, řešení záhad a únikové hry. Děti budou luštit záhadu v laboratoři biologie, čeká je stopovačka, ale i práce s mikroskopem a měřicími přístroji. Seznámí se se zajímavými projevy života a vyzkouší si rozmanité aktivity v prostorách Techmanie.

Mimo jiné zjistí, zda lze rostlinám změřit EKG, zda má smysl jim zpívat anebo zda se rostliny dokážou pohybovat z místa na místo. Především však musí přijít na to, kam zmizel profesor John Stephenson! Cena programu činí 490 Kč a zahrnuje i oběd a dvě svačiny. Program trvá od 10:00 do 16:00 a lze se jej zúčastnit pouze po předchozí rezervaci.

To v ostravském science centru Velký svět techniky v areálu Dolních Vítkovic zaslechnete o víkendu 18. a 19. března zvuky bouchání a řezání. Ve zdejší dílně si totiž můžete vyzkoušet práci s kladívkem a pilkou a navíc si k tomu vyrobit i originální památku. Anebo se na chvíli staňte objeviteli: Vyberte si z několika aktivit a činností, a ponořte se do fascinujícího světa plného přírodních a technických záhad. Přijďte si vyzkoušet svojí paměť, zjistit vlastnosti a využití čísla π a vyrobit si möbiovu pásku, která je symbolem nekonečna, na zdejší workshop „Nekonečná záhada Ludolphova čísla“.

V sousedním Malém světě techniky U6 pak bude pokračovat „Velká Světománie“. Tentokrát bude tématem daleká Austrálie a život v „zemi protinožců“. Z Austrálie pak můžete skočit rovnou do vesmíru. Stačí, když v neděli 19. března navštívíte doprovodný program „Vyrob si vlastní vesmír“, jehož součástí bude i povídání o hvězdách. Sraz před ponorkou kapitána Nema!

V libereckém science centru iQLANDIA se připravte na invazi „Hmyzounů“! Že už máte vytočenou pohotovostní linku deratizátorů? Tak zase v klidu položte telefony. Nejedná se totiž o žádný útok z hmyzí říše, ale o název nového workshopu science centra. A na co se můžete během tři čtvrtě hodiny bádání těšit? Tajně nahlédnete do života mravenců. V gelovém mraveništi „v přímém přenosu“ uvidíte stavbu tunelů, tajných komor nebo spižíren těchto mini-pracovníků. Dále se dozvíte, jaký kastovní systém funguje v termitišti, z čeho se skládá tělo včely medonosné či k čemu slouží hmyzí hotel.

Nakouknete ale i pod mikroskopy. Do nejmenšího detailu prozkoumáte například křídlo mouchy nebo ústní ústrojí motýla a na závěr si složíte puzzle kudlanky. Podtrženo, sečteno – expertem na hmyz se stanete teprve tehdy, až v březnu nebo dubnu absolvujete workshop „Hmyzouni v iQLANDII“. Nadto si v iQLANDII užijete více než čtyři sta interaktivních exponátů, doprovodné programy v podobně akčních science show a badatelských aktivit i novou tajemnou hru „Ilumináti“.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Planetárium Ostrava: http://planetariumostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz