Nadchněte se pro vědu v českých science centrech

Staňte se nakrátko „Stopařem po Galaxii“, užijte si remasterovaný černobílý film Krakatit, vyslechněte unikátní koncert na „Víkendu s varhanami“, nechte se okouzlit ohnivou science show i „Fahrenheitovými experimenty“, oslavte „Den dětí“ hudební pohádkou nebo odhalte tajemství lidského zraku!

Nepropadejte panice! Tak zní motto slavné knižní série „Stopařův průvodce po Galaxii“, jejímž autorem je britský spisovatel Douglas Adams. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno si pro fanoušky „Stopařova průvodce po Galaxii“ připravili skutečnou lahůdku. V rámci projektu „LiStOVáNí“ (cyklus scénických čtení) si mohou v sále brněnského planetária vyslechnout právě úryvky ze „Stopaře“. Vše navíc okoření tematická vesmírná projekce šitá na míru tomuto představení. Staňte se na krátko vesmírným stopařem a získejte odpověď na zásadní otázku života, vesmíru a vůbec! Kdy? Ve čtvrtek 25. května od 20:00 na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Víte, co má společného výbuch největší muničky v Rakousku-Uhersku s varhanami a Čapkovým románem „Krakatit“? Plzeňské science centrum Techmania! V nadcházejícím týdnu se tu totiž budou konat hned dvě zajímavé akce věnované právě těmto tématům. Ve čtvrtek 25. května uplyne sto let od exploze muniční továrny v Bolevci. Šlo o největší katastrofu v továrnách Rakouska-Uherska, která si vyžádala na dvě stovky mrtvých a tisíc raněných. Výbuch v lokalitě tehdy daleko za Plzní byl dokonce tak silný, že tlaková vlna údajně vytloukla i okna hotelu Waldek v centru města.

Katastrofa později inspirovala Karla Čapka při psaní románu Krakatit. Proto Techmania Science Center připomene tuto událost projekcí digitálně remasterovaného filmu Krakatit s Karlem Högerem v hlavní roli. Promítání doplní krátké slovo historika a filmového odborníka. Připravena je dopolední projekce pro školy a podvečerní promítání pro veřejnost.

Na víkend 27. a 28. května pak Techmanie přichystala „Víkend s varhanami“. Návštěvníci dostanou jedinečnou příležitost dozvědět se víc o fungování tohoto královského nástroje a chybět nebude ani unikátní koncert, v němž se spojí tóny klasického varhanního pozitivu s varhanami digitálními. Vystaveny budou nástroje a exponáty ze soukromých sbírek i pětimetrová píšťala z varhan v katedrále sv. Bartoloměje. „Víkend s varhanami“ bude součástí běžného vstupného do expozic.

V ostravském science centru Svět Techniky v areálu Dolních Vítkovic o víkendu 27. a 28. května zjistíte, jak vzniká oheň a jakým způsobem s ním lze kouzlit na parádní science show, kterou vám předvedou blázniví vědátoři z Divadla vědy“. Nebo si zaskočte na workshop „Fahrenheitovy experimenty“, kde se dozvíte, jakým způsobem lze měřit teplotu i tlak. A vynechat byste neměli ani doprovodný program „Souboj stupnic“, na němž se mezi sebou utkají stupně Celsia a Fahrenheita. Kdo je lepší? Na tuto otázku vám odpoví zkušení lektoři Velkého Světa techniky.

A co se bude dít v sousedním Malém Světě techniky U6? Dojde na geologii i botaniku. V prvním případě se v sobotu 27. května na vlastní oči přesvědčíte, že „Geologie není žádná věda“. Jen o den později pak budete mít šanci prozkoumat, co všechno roste v okolí Světa Techniky i v areálu Dolních Vítkovic. Stačí navštívit speciální nedělní program „Herbář s naší Terkou“.

Planetáriu Ostrava se bude v neděli 28. května slavit „Den dětí“ a zdejší venkovní amfiteátr se promění v královský dvůr! Ale nejen to, pro nejmenší návštěvníky bude připravena hudební pohádka o rozverném princi, který se v převleku za ženu vloudí do zámku, aby zjistil, jaká je princezna, kterou má mít za ženu. Jaké peripetie s tímto převlekem zažije a zdali si jej princezna nakonec vezme za muže, se však dozvíte pouze v ostravském planetáriu. Pohádka bude uváděna ve 14:00 a v 16:00 a čas mezi představeními můžete strávit třeba s Ájou Pájou, zazpívat si nebo zatančit.

V libereckém science centru iQLANDIA vám o víkendu 27. a 28. května dokážou, že jedním z nejdůležitějších smyslů je zrak. Máte představu, jak pracuje zdravé oko? Dokáže váš mozek na sto procent odhalit optický klam? Jestli si nejste jisti, rozhodně byste si neměli nechat ujít nový speciální workshop „Vidíme a pozorujeme“. Mimo výše uvedené se na workshopu dozvíte, na jakém principu funguje animovaný film, kdy vzniká duha a proč je nebe modré, co je to lom a odraz světla nebo jak pomocí vody zneviditelnit minci. Workshop „Vidíme a pozorujeme“ probíhá od 14:00 do 15:00 a je přístupný zdarma v rámci vstupného do expozic. Jeho kapacita je však omezena, a proto si na pokladně iQLANDIE vyžádejte rezervační lístek.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět Techniky Ostrava: http://www.stcostrava.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz