Česká science centra a planetária znovu otevírají své brány

Jako první otevřelo už v úterý 11. 5. 2021 olomoucké centrum popularizace Pevnost poznání a od pátku budou následovat další.

Třetí květnový víkend už si tak můžete užít ve znamení zábavné vědy. V Olomouci jsou jarní dny ve znamení živé přírody a její ochrany. O víkendu 15. a 16. května se uskuteční prezentace plazů a obojživelníků nazvaná Odpudiví nebo kouzelní.

V pátek 14. května otevírá brněnský zábavní vědecký park VIDA!. Hlavní novinkou je doplněná venkovní expozice. Díky ní si mohou návštěvníci hrát a objevovat, jak funguje svět kolem nás, a to nejen uvnitř, ale i na čerstvém vzduchu. O jarních víkendech jsou na programu také dílny s pokusy věnované počasí, návštěvníci si užijí prostor pro kutily s názvem Bastlírna nebo rodinnou hru o financích Moneybox, která vznikla ve spolupráci s partnerem České asociace science center – ČSOB. Kompletní program a veškeré informace k provozu najdete na webových stránkách →

Od pondělí 17. 5. se návštěvníci mohou vydat také do ostravského Světa techniky, ve všední dny bude zatím zpřístupněn Dětský svět a zbrusu nová výstava Grand Prix, která odhalí historické motocykly, jak je nikdo nezná. O víkendech i Velký Svět Techniky a Malý Svět Techniky U6.

Provoz planetárií ještě být obnoven nemůže, ale i přes to hvězdárny v Brně a Hradci Králové otevírají alespoň v omezeném režimu. V budově hradecké Hvězdárny a planetária se můžete podívat na exponáty a obrazy právě probíhajících výstav Vzácné chvíle pod hvězdným nebem a Papírové modely kosmické techniky. V Brně si můžete užít krásné výhledy na celé město, vesmírnou expozici a k dispozici jsou samozřejmě i volně přístupné venkovní exponáty. Výlet na Kraví horu rozhodně stojí za to.

Z důvodů šíření nemoci COVID-19 je kapacita v centrech snížena, část z nich doporučuje nákup vstupenky on-line předem. Do všech budov je vstup možný jen s respirátorem a je nutné dodržovat nezbytné rozestupy.

Brány plzeňského a libereckého science centra zatím zůstávají pro veřejnost zavřené, ale ve svých aktivitách nepolevují. Plzeňská Techmania jako jediné science centrum otevírá již druhou dětskou skupinu, do které se právě teď mohou hlásit další zájemci. Liberecká iQLANDIA spustila nový iQBLOG, na kterém se každý týden můžete těšit na zajímavosti, tipy a triky ze světa vědy kolem nás.

Podpořte česká science centra a planetária a naplánujte si svou návštěvu ještě dnes ♥