Život pod tlakem, úplňková noc a autíčko budoucnosti

Zpříjemněte si prázdniny návštěvou některého z českých science center a nechte se okouzlit srozumitelnou a zábavnou vědou.

Věděli jste, že i o prázdninách jsme vlastně neustále pod tlakem? Že takový pocit nemáte? Tak v týdnu od 18. července zavítejte do ostravského Velkého světa techniky v areálu Dolních Vítkovic. Dozvíte se tam, co jsou to tlaky a jak fungují. Průkopníkem v této oblasti byl slavný francouzský přírodovědec a filozof Blaise Pascal. Právě jemu je věnován i pravidelný workshop, na němž budou představeny pokusy a některá zařízení, která využívají proslulý Pascalův zákon.

Cítíte-li se spíše vybití, vydejte se na program „Pán blesků – Tesla“. Ale pozor na vysoké napětí a elektrické výboje! Nikola Tesla je na poli elektřiny skutečný fenomén. Vždyť to byl právě on, kdo lidstvu představil výhody střídavého proudu a nebýt Tesly, neměli bychom rádio, telefon, televizi ani dálkový ovladač…

Malém světě techniky U6 je od pondělí do středy připraven program zaměřený na papírová házedla a letadélka. Dozvíte se, jak vyrobit tu nejlepší vlaštovku a až si to sami vyzkoušíte, můžete se s ní zúčastnit závodů v létání. Startovat se bude z vyhlídkové plochy na ponorce! V sobotu si pro změnu zkuste potrápit hlavu při skládání dřevěných hlavolamů. A nezapomeňte na to, že pro vás bude otevřena i zahrada Velkého světa techniky, kde můžete zahnat hlad místními specialitami z grilu.

Příznivci nočního života a našeho nejbližšího kosmického souseda – Měsíce – mohou v noci z 20. na 21. července oslavit na brněnské Kraví Hoře úplněk. A ne ledajaký. Bude to totiž 47. roků od okamžiku, kdy se povrchu Měsíce dotknula noha pozemšťana. Připraveny budou projekce v digitálním planetáriu, light painting v prostoru přilehlého parku nebo akvabely smáčející se
v lunárním světle
. A umožní-li to počasí, samozřejmě se dalekohledem podíváte i na kulatý úplňkový Měsíc.

„Úplňková noc“ začíná ve 21:00 a končí po druhé hodině ranní. Uskuteční se za každého počasí a bude se dílem odehrávat v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a dílem v nedalekých bazénech, jež jsou součástí Sportovního a rekreačního areálu na Kraví hoře. Během „Úplňkové noci“ zaplaví Kraví horu nejen přirozené měsíční světlo, ale také umělé světlo pozemské. Návštěvníci budou proplouvat městským parkem a sledovat jeho interakci s vodou, vzduchem i zemí. Většina expozic bude přístupná zdarma, s výjimkou krytého bazénu.

V liberecké iQLANDII můžete až do středy 20. července dumat nad tím, jak by mělo vypadat „Chytré autíčko“ budoucnosti. Právě tady totiž vystavují projekty soutěže Mladý designer 2016. Tu pořádá automobilka ŠKODA AUTO a zapojit se do ní mohly do poloviny června všechny děti z prvních stupňů základních škol po celé ČR. Žáci měli za úkol sestavit designerské týmy, vytvořit originální návrh autíčka buď ve 2D nebo 3D podobě a k tomu vymyslet i zajímavý příběh.

Kromě výstavy se v iQLANDII můžete těšit na další doprovodný program v podobě akční Science show, workshopu Věda v kuchyni nebo třeba detektivní hry Kriminálka iQLANDIA. V neposlední řadě tu můžete navštívit novou expozici „Překonané (?) vynálezy“, v níž uvidíte věci, jež se donedávna používaly v běžném životě, a na které si dnes už málokdo vzpomene. Čekají vás tu například známé šlajfky, Atari, legendární kempingový stan z 80. let nebo třeba počítací stroj Nisa.

 

Odkazy:

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.: http://www.hvezdarna.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz