Vysvědčení z rukou robota, přísně tajná výstava i hvězdné nebe nad bitevním polem

Přemýšlíte, jak s dětmi zahájit letní sezónu anebo jak je odměnit za úspěšný školní rok? Co třeba návštěvou některého ze science center?

Prázdniny jsou za dveřmi a děti i jejich rodiče již netrpělivě vyhlížejí vysvědčení. Pro malé školáky ze základní školy Josefa Valčíka v Ostravě-Porubě bude letošní předávání vysvědčení bezesporu mimořádné. Převezmou jej totiž od humanoidního robota Engiho z Planetária Ostrava! Robot Engi  zná nejen odpovědi na zvídavé otázky, které souvisí s děním ve vesmíru, ale i to, jak si jednotliví školáci v uplynulém školním roce vedli.

Slavnostní předávání se odehraje přímo na půdě ostravského planetária ve čtvrtek 30. června od 8:30 za přítomnosti rodičů, pedagogů školy i lektorů planetária. Na děti navíc čeká i speciální program s projekcí hvězdné oblohy a pěvecké vystoupení robota Engiho. A Engi to nebude mít jednoduché. Základní škola Josefa Valčíka má totiž rozšířenou výuku hudební výchovy, a tak lze očekávat, že malí porotci budou na slovo vzatí odborníci.

Napínavý program nejen pro školáky si připravilo i plzeňské science centrum Techmania, do něhož se vrátila oblíbená expozice „Top Secret“. Jejím prostřednictvím můžete proniknout do světa tajných agentů i běžných bezpečnostních kamer. Zkuste odemknout zámek trezoru, vyslechnout tajné konverzace anebo přelstít důmyslné senzory. Milovníci kriminálního žánru si tu navíc mohou zážitek obohatit o programy v laboratořích biologie, fyziky a chemie Kriminálka TSC.

Na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové si můžete první dny prázdnin zpestřit návštěvou mimořádných programů 1. a 2. července startujících vždy v 19:30. Jejich společným tématem bude 150. výročí rozhodující bitvy Prusko-rakouské války, jež se odehrála na vrchu Chlum u Hradce Králové. Dozvíte se, co mohli na obloze vidět vojáci chystající se do bitvy v noci z 2. na 3. července 1866, měli-li vůbec čas a potřebu obracet zraky k nebi.

Součástí představení bude navíc i předpremiéra digitální show „Sen o létání“, která se na pravidelný program planetária dostane až na podzim.  Během strhující cesty historií létání od čínských draků až k vesmírným lodím se mimo jiné ocitnete uprostřed letecké bitvy a také se dozvíte, k čemu se v 19. století v bitvách používaly balóny.

 

Odkazy:

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové: http://www.astrohk.cz