Víkend otců v science centrech, mimořádné ocenění liberecké iQLANDIE a stezka tmou na brněnské hvězdárně

Víte, že svůj sváteční den nemají jen děti či maminky, ale také tatínkové? Co jej oslavit třeba v science centru?

Zavítáte-li o víkendu 18. a 19. června do Velkého světa techniky v ostravské oblasti Dolních Vítkovic, můžete se nechat pohltit kouzlem stavebnic Merkur a SEVA, nad kterými vyrostl nejeden ze současných tatínků.

Anebo celý víkend bádejte nad záhadami starodávných kultur a v dílně Galileo si vyzkoušejte archeologické experimenty. Třeba se vám podaří přijít na kloub záhadným jihoamerickým obrazcům. Fandíte-li raději fyzice, pak se vydejte za tajemstvím přírodovědce Blaise Pascala a prostřednictvím poutavých experimentů se seznamte s jeho významnými objevy.

Na své si ale přijdou i návštěvníci s uměleckými sklony. V Malém světě techniky U6 si totiž mohou zkusit vyrobit vlastní hudební nástroj. Co myslíte, bude hrát? A pokud ano, podaří s vám s ním odstartovat hvězdnou kariéru?

Na tatínky ale nezapomínají ani v plzeňském science centru Techmania. V rámci speciálního „Víkendu otců“ 18. a 19. června budou připraveny třeba hravé workshopy s nejmodernějšími variantami stavebnice LEGO, mezi něž patří programovatelné skládačky Mindstorms a WeDo.

Navíc se můžete těšit na roboty hrající fotbal, procházející labyrintem anebo ovládající mechanizmus, jenž roztočí káču. Dalším lákadlem budou mimořádné prohlídky historického trolejbusu 3Tr3 či návštěva prostor, které nejsou v rámci Techmanie běžné přístupné, ale přitom poutají pozornost návštěvníků.

A důvod k oslavám budou mít i v libereckém science centru iQLANDIA. Tomu se totiž dostalo velkého uznání. Od celosvětového cestovatelského portálu TripAdvisor získalo Certifikát výjimečnosti pro rok 2016. Zařadilo se tak po bok vyhlášených ubytovacích zařízení, restaurací a atrakcí nacházejících se po celém světě, které svým zákazníkům trvale poskytují ty nejkvalitnější služby. Certifikát výjimečnosti se uděluje už šestým rokem a vzdává hold těm, kteří v minulém roce získali od cestovatelů ty nejlepší recenze.

Certifikát výjimečnosti zohledňuje kvalitu, počet a aktuálnost recenzí zveřejněných cestovateli na TripAdvisoru během 12 měsíců. Certifikát mohou získat podniky, jejichž celkové hodnocení s bublinkami dosahuje alespoň čtyř z pěti bublinek, které mají minimální stanovený počet recenzí a jež mají na TripAdvisoru zřízený profil po dobu alespoň 12 měsíců.

Tým iQLANDIE ale rozhodně neusnul na vavřínech a pro rok 2016 si připravil celou řadu novinek: expozice „Kosmo“, „TULaborka“ či „Talent!“ a od července i „Překonané (?) vynálezy“ nebo vlastní autorský pořad „Do vesmíru a zase zpátky“ v planetáriu.

Nevšední zážitky na vás ovšem čekají i na Hvězdárně a planetáriu Brno. Jen je potřeba vydržet až do soboty 25. června, kdy si budete moci otestovat, jak by se nám žilo bez světla. Od 14:00 do 19:00 bude pro návštěvníky zdarma připravena „stezka tmou“: vyzkoušíte si chůzi s bílou holí v naprosté tmě či pomůcky, které v každodenním životě používají nevidomí. K prohlédnutí budou i jejich řemeslné výrobky a dojde i na povídání o výcviku a dovednostech vodicích psů. Anebo můžete spočinout při vyprávění nevidomého spisovatele.

 

Odkazy:

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.: http://www.hvezdarna.cz