Veletrh vědy bude plný pokusů našich science center

Největší vědecká událost v České republice je tady! Od čtvrtku 8. června se koná v Praze a Česká asociace science center tam nebude chybět.  Vstupte do světa zábavné vědy a navštivte náš stánek. Zažijete neuvěřitelnou cestu za poznáním běžných fyzikálních jevů, se kterými se v praxi setkáváte den, co den.

Veletrh vědy se koná ve dnech 8. až 10. června v PVA EXPO Praha. Návštěvníci expozice České asociace science center se seznámí například s fyzikální kuchyní a poznají energii, která nás obklopuje. „Ve vašem objevování vám pomůže profesionální vývěva či běžná mikrovlnka obsluhovaná zkušeným lektorem. Vyzkoušíte si, zda vydržíte dotyk kapalného dusíku o teplotě -196 °C. Také si budete lámat hlavu nad dřevěnými hlavolamy a logickými úlohami. Zveme všechny, malé i velké návštěvníky, kteří milují vědu, stejně jako my,“ láká k návštěvě mluvčí asociace Martina Vysloužilová.

Plzeňská Techmania si připravila pro návštěvníky veletrhu pokusy se suchým ledem a kapalným dusíkem. Návštěvníci si vyzkouší práci s termokamerou, aktivity s biologickou tématikou i pokusy s vodou

Brněnská VIDA! postaví příchozí před zásadní otázky – dokáží vytvořit elektřinu z tepla? Rozpoznají, odkud na ně kamarád volá, i když mají prohozené uši? Přesunou kostky za pomocí párového jeřábu? Postaví obloukový most? Tyto a ještě další výzvy si vyzkouší za pomocí lektorů science centra Vida!, které sebou přiveze kousek své brněnské expozice v podobě mobilních exponátů. Přijďte se přesvědčit, že i fyzika může být zábava.

Liberecká iQLANDIA nabídne návštěvníkům unikátní možnost vyzkoušet si naprogramovat různé druhy robotů. Od jednoduchých robotů, které zvládnou i školkové děti, až po složitější ozoboty a Robomasters, které zaujmou všechny věkové kategorie.

Věřte nevěřte
Návštěvníci veletrhu budou moci navštívit atraktivní workshop nazvaný Věřte nevěřte. Je zaměřený především na optiku a zmatení našich smyslů. Pokusy jsou poskládány tak, aby byly zvládnutelné pro kohokoliv, a aby se s nimi účastníci workshopu mohli následně pochlubit doma. Pomocí obyčejných věcí si společně vytvoříme neobyčejné zážitky. Půjde třeba o iluzi hmotnosti, optické klamy nebo tolik oblíbená přeměna stříbra ve zlato.

PROGRAM VELETRHU VĚDY 2023

 • 8. – 10. června 2023
 • společný stánek ČASC
  • čtvrtek 8. 6. 2023 10:00 – 18:00
  • pátek 9. 6. 2023 10:00 – 18:00
  • sobota 10. 6. 2023 10:00 – 18:00
 • science show
  • ČT (8. 6.) od 11:45 do 12:30 – VIDA!
  • PÁ (9. 6.) od 11:45 do 12:30 – iQLANDIA
 • program
ČTVRTEKPÁTEKSOBOTA
iQLANDIA– workshop “Věřte nevěřte” – workshop “Robotika”– workshop “Věřte nevěřte” – workshop “Robotika”– workshop “Věřte nevěřte” – workshop “Robotika”
VIDA– mobilní exponáty– mobilní exponátyX
TechmaniaXX– biologický workshop – experimenty s kapalným dusíkem, suchým ledem a termokamerou
ČSOBkvízy – Moderní platební metody – Online bezpečnost