V science centrech bude v červnu rušno

Závody modelů Formule 1, dálkově ovládané čtyřkolky, dobíjení elektromobilů, Veletrh vědy a výzkumu, Krvinky v akci, souboj živlů i to nejlepší z filmů pro digitální celooblohová planetária – to vše na vás v červnu čeká v českých science centrech.

Máte rádi rychlost a vše co má čtyři kola? Tak v neděli 12. června odpoledne zavítejte do plzeňského science centra Techmania. V rámci tradičního republikového finále soutěže „F1 na školách“ se tam sjedou studentské formule! Celosvětová vzdělávací soutěž je určena pro studenty středních škol, kteří mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a nakonec i závodit s vlastním, zhruba 30 centimetrů dlouhým modelem Formule 1 poháněným stlačeným oxidem uhličitým.

Mimo to se v Techmanii nově uskuteční i finále soutěže „4×4 Land Rover ve školách“. V tomto případě měli studenti za úkol sestrojit dálkově ovládaný model čtyřkolky, se kterým projedou soutěžní trasu s terénem určeným právě pro tento typ vozidla. Vítězové obou soutěží přitom postoupí na prestižní světové šampionáty v zahraničí. Po následující tři měsíce navíc bude v Plzni k vidění i závodní motor Ferrari monopostu F1, jenž v roce 2002 vyhrál pohár konstruktérů.

S automobily souvisí i novinka v libereckém science centru iQLANDIA. V jeho areálu, na parkovišti vedle venkovní expozice „Vodní svět“, totiž naleznete novou dobíjecí stanici pro elektromobily. Stačí dorazit v rámci otevírací doby, připojit se a vůz si dobít. Navíc bez dobíjecí karty, pouze s pomocí mobilní aplikace.

V olomouckém science centru Pevnost poznání a v podstatě v celé Olomouci na vás od pátku 17. do soboty 18. června čeká mimořádně bohatá nabídka vědeckých aktivit. Uskuteční se zde totiž již 15. ročník „Veletrhu vědy a výzkumu“. V Pevnosti poznání můžete prověřit schopnosti zbrusu nové 3D tiskárny, spočinout pod umělou oblohou planetária anebo zavítat na přednášku věnovanou netopýrům zpestřenou jejich osobní účastí. V prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého pak budou připraveny desítky popularizačních stánků propagující činnost jednotlivých kateder. Těšit se můžete na chemické, fyzikální i optické pokusy, robotiku či rostlinný kosmos.

Zavítáte-li do ostravského Velkého světa techniky v areálu Dolních Vítkovic, můžete o víkendu 18. a 19. června odhalit tajemství krevních skupin v laboratoři Isaac v rámci programu „Krvinky v akci“. V nedalekých učebnách bude připraven i program „Tajemství Pascala“, který připomene výjimečného francouzského badatele a filosofa Blaise Pascala. Během návštěvy Velkého světa techniky budete mít také jedinečnou možnost naučit se zvládnout takovou krizovou situaci, jako je dopravní nehoda. Dopomůžou vám k tomu rady a znalosti zkušených lektorů autoškoly. Pro zvědavce bude dokonce nachystána i prohlídka útrob sanitky rychlé záchranné služby či hasičského vozu.

Malém světě techniky U6 prožijete příběh škody MB anebo si vyrobíte autíčko z prázdných PET lahví. V sobotu 11. června si navíc můžete prohlídku celého areálu Velkého i Malého světa techniky protáhnout až do půlnoci. Je totiž přeci „Ostravská muzejní noc“!

V Hradci Králové bude ve čtvrtek 16. a v pátek 17. června probíhat tradiční akce „Hrajme si i hlavou“, na které se podílí společně s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové i Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Letos bude tématem „souboj živlů“ a na Tylově nábřeží na vás budou čekat stánky s fyzikálními a chemickými pokusy, matematické rébusy i dalekohledy na pozorování Slunce a jeho atmosféry. Budete-li šikovní, můžete v rámci akce získat i nějakou tu odměnu – třeba vstupenky na podvečerní představení Dynamická Země v planetáriu.

Rušno bude i na Hvězdárně a planetáriu Brno. Sobotní a nedělní odpoledne 18. a 19. června totiž bude zasvěceno těm nejzajímavějším počinům z mezinárodní přehlídky filmů pro digitální celooblohová planetária, která se uskuteční v předchozích dnech. V rámci tzv. „Fulldome festivalu Brno“ se sešlo na 66 snímků od tvůrců z 15. zemí světa. O víkendu budete samozřejmě moci spatřit i všechny tři vítězné filmy festivalu, jež získají cenu ředitele Hvězdárny a planetária Brno, cenu diváků a cenu Best Educational Production sponzorovanou IPS-Eugenides Foundation. Všechny snímky budou promítány v anglickém znění bez titulků.

 

Odkazy:

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové: http://www.astrohk.cz

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.: http://www.hvezdarna.cz