V Olomouci začal mezinárodní festival dokumentárních filmů AFO

V Olomouci začal mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO Univerzity Palackého (UP). Hlavním tématem letošního 58. ročníku je ECHO. Návštěvníci mohou vybírat ze tří stovek programových položek od filmových projekcí po přednášky, workshopy, koncerty, výstavy, natáčení živých podcastů, ale i aktivity pro školy a celé rodiny.

Odborné poroty vyberou nejlepší snímky ve třech soutěžních kategoriích – mezinárodní, česko-slovenská a soutěž krátkých filmů. Prostor dostávají prestižní televizní produkce, oscarové nominace i filmy posouvající hranice dokumentárního vyprávění. Tvůrci nejlepších snímků si odnesou trofeje v podobě krasohledu skláře Martina Hlubučka.

Letos bude ve filmových sálech uvedeno 159 filmů. Diváci uvidí nejen ty soutěžní, ale také výběr filmů z nesoutěžní sekce. Ty mají např. tyto kategorie: Chronos, Cha-Ching, Adaptace, Chvění, Sound Is Science, Identity, Music is Science, Talent ve vědě, Věda na ČT, 450 let UP. Věnují se tajemství přírody, vesmíru či environmentální problematice, také se dostane se na témata společenská, lidskou mysl, vnímání času nebo historické úloze žen ve výtvarném umění.

Pevnost poznání v akci
3 – 2 – 1 START! Tak se jmenuje snímek, který vysílá do akce Pevnost poznání. „V planetáriu jsme zvyklí sledovat filmy, které nám ukazují vesmír zblízka. Co nevidíme, jsou komplikace, se kterými se vědci setkávají při snaze opustit Zemi a přiblížit se jeho vzdáleným oblastem. Křeček Elon a jeho robotický společník diváky tímto procesem provedou,“ lákají k návštěvě animátoři.

Film studia Krutart kombinuje zážitek z planetária s napínavým animovaným příběhem. Unikátní je také svým důrazem na vysvětlení fyzikálních jevů ve spolupráci s odborníky. Jde tedy o film plný lásky k vědě a vynalézavosti neobvyklého dua.

Na festivalu se objeví špičkoví vědci a filmoví tvůrci z celého světa
Do Olomouce přijede kosmolog a profesor astronomie na University of Arizona Chris Impey, norská režisérka Eva Charlotte Nilsen, režisérka dokumentu After Nature Esther Elmholt, americký dokumentarista, kameraman a producent Ian Cheney, filmový historik Peter Krämer, portugalská zvuková umělkyně Raquel Castro a řada dalších. Mezi českými hosty se objeví například český vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov, odbornice na problematiku biodiverzity Barbora Chmelová, antropoložka a socioložka Marie Heřmanová, analytik zabývající se problematikou energetiky Oldřich Sklenář, socioložka zabývající se genderem a sexualitou Lucie Jarkovská, popularizátor vědy Jan Lukačevič, zakladatelka magazínu Druhá:směna Maja Vusilovič, geolog a popularizátor Petr Brož, psycholožka a psychoterapeutka Gabriela Dymešová. Programu se zúčastní také mikrobiální fyziolog a prezident evropské federace biotechnologií Jeff Cole, který bude odpovídat na dotazy diváků po filmu Důvěrné dějiny genu.

„Těším se, že do Olomouce zavítá australská producentka a režisérka dokumentů Sonya Pemberton, která od nás na slavnostním zakončení festivalu obdrží Cenu za významný přínos popularizaci vědy. Napsala, režírovala a produkovala více než 60 hodin odvysílaných dokumentů, její filmy získaly přes 70 mezinárodních ocenění. A bylo to právě AFO, které část její tvorby ovlivnilo, když v minulosti na festivalu potkala youtubera a popularizátora vědy Dereka Mullera, se kterým později natočili světově úspěšné filmy Uranium a Vitamania. Jsem ráda, že se na AFO vrátí,“ řekla ředitelka festivalu Eva Navrátilová.

Důležitou součástí festivalu je programová sekce Industry 4Science, která připravuje tradiční Camp 4Science – networkingový a trainingový workshop pro dokumentární filmy s vědeckou tematikou ve vývoji. Projekty zaměřené na biologii, environmentální obory, medicínu nebo technologie se letos budou díky podpoře produkční společnosti Sandbox Films ucházet o cenu za nejlepší prezentaci v hodnotě přes 500 000 Kč (25 000 USD).

Chybět nebude ani konference, na které budou přední světoví filmaři a filmařky společně s vědkyněmi a vědci prezentovat aktuální trendy ve svých oborech a sdílet své zkušenosti při honbě za poznáním. „Program konference jako každý rok nabízí pohled do zákulisí produkce vědeckých filmů, letos například vítězný film ceny Emmy Porozumění a také setkání s vědeckými influencery. Diváci se mohou těšit i na nejnovější trendy VR technologií a poznat, jaké to je natáčet virtuální realitu pod vodou,“ upřesnila vedoucí sekce Industry 4Science Ivana Formanová.

Mezi letošní novinky patří sekce o popularizaci vědy v České televizi, která letos slaví 70 let od svého vzniku. Jednou z hlavních tváří vědy na ČT je Daniel Stach, jenž se letos na AFO vrací, a to hned s dvěma přednáškami, které odhalí zákulisí jeho práce. „S přednáškami ho dále doplní Milan Kruml a Jakub Adamus s Jakubem Hoškem, se kterými se vrátíme trochu do historie – do archivů Československé televize a jejího přístupu k vědě. Samozřejmě se ale nebude pouze povídat. Připravili jsme tematicky různorodé projekce filmů a dokumentárních cyklů, které ukazují pestrost dokumentárních formátů ČT. Věnovat se budeme například tabuizaci pohledu na sexualitu v Československu či lidem, kteří hledají sílu k dalšímu žití s nevyléčitelnou nemocí ALS. Dojde i na umění, ekologické a klimatické otázky či experimentální archeologii.,“ přiblížil vedoucí programu Ondřej Kazík.

Festival se koná paralelně na několika místech ve městě
Centrem festivalu je Umělecké centrum UP Konvikt. Organizátoři využívají infrastruktury univerzity i partnerských institucí, které jsou klíčovými hráči v oblasti nejen regionální kultury. Patří mezi ně Kino Metropol, science centrum Pevnost poznání, Muzeum moderního umění Olomouc, Vlastivědné muzeum, Kryt civilní ochrany, nebo Divadlo na cucky. AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.

Veškeré informace najdou zájemci na Academia Film Olomouc – AFO