V českých science centrech se v srpnu rozhodně nudit nebudete!

Podívejte se na jídlo očima vědy, vyzkoušejte si kuchyňské chemické pokusy, užijte si bubnovou show pod hvězdami, vydejte se na detektivní hru po Olomouci anebo otestujte potrubní poštu.

Tušíte, co jíte? Co vše se skrývá v potravinách, které máte běžně v lednici? Pokud chcete znát odpověď a navíc se k ní dopracovat zábavnou cestou, určitě příští týden navštivte ostravský Velký svět techniky v areálu Dolních Vítkovic. V laboratoři Isaac vám budou k dispozici lektoři, kteří vás provedou workshopem „Víte, co jíte?“.

S jídlem tak trochu souvisí i další expozice Velkého světa techniky – „Síla páry“. Věnuje se totiž Denisi Papinovi, vynálezci, který je mimo jiné otcem i slavného „papiňáku“. Stranou ale nezůstanou ani jeho další vynálezy. Od páry nad hrncem se poté můžete přenést rovnou k malým parním strojům.

Láká-li vás spíše manuální práce, určitě zavítejte do dílny Galileo, kde se můžete kreativně vyřádit. Odměnou vám bude vlastnoručně vyrobená dřevěná hračka, kterou si můžete odnést na památku.

A rozhodnete-li se pro návštěvu přilehlého Malého světa techniky U6, vezměte si sebou ideálně bílý plášť. Čekají na vás chemické pokusy za použití surovin, které určitě najdete i doma. Chemie vás tu zkrátka bude bavit!

Jen o kousek dál, v Planetáriu Ostrava, si můžete v pátek 26. srpna užít zvuky tradičních i netradičních bicích nástrojů. Zdejší venkovní amfiteátr totiž ožije jedinečnou bubenickou show Kuby Kupčíka. „Bubnování pod hvězdami“ vypukne po západu Slunce ve 21:00. Můžete poslouchat, tančit v rytmu bubnů nebo se zapojit do bubnování s nástroji, které pro vás Kuba Kupčík připravil.  Na bubenickou show navíc navazuje večerní pozorování oblohy s dalekohledy i bez.

V olomoucké Pevnosti poznání si na srpen i září připravili novou poznávací hru pro všechny malé detektivy: „S kočičkou Olou po Olomouci“. Stačí, když si v Pevnosti poznání vyzvednete mapu, jež vás zavede rovnou na deset stanovišť, na nichž se Ola ukrývá.

Na jednotlivých stanovištích vždy najdete postavu kočičky se zajímavostmi o daném místě. Malé děti bude hledání Oly bavit, větší děti už si určitě zapamatují i různé informace o Olomouci. Cílem všech detektivů bude do získané mapy v jakémkoliv časovém období překreslit všech deset symbolů kočiček. Za splnění tohoto úkolu si pak mohou v Informačním centru v podloubí radnice vyzvednout pěknou odměnu!

Na Hvězdárně a planetáriu Brno máte do konce srpna poslední šanci shlédnout pohádkové představení „Polaris“, u kterého se pobaví nejen děti, ale i jejich doprovod. Divákům se představí tučňák James a lední medvěd Vladimír. Jejich setkání se přitom ukáže být osudovým – nejen, že se z nich rychle stanou nerozluční kamarádi, ale navíc spojí své osobité génie a vytvoří prvotřídní vědecký tým.

Oba vědátoři na své cestě za poznáním dokonce proniknou i do vesmíru. Využijí totiž vyřazenou ponorku a zkonstruují si z ní skutečnou vesmírnou loď! V ní pak podniknou cestu kolem Země a vzápětí navštíví také jiné planety naší Sluneční soustavy. Dobrou zábavu umocňuje skvělý dabing, který obstarali známí herci Richard Genzer a Michal Suchánek. A aby toho nebylo málo, součástí představení je také prohlídka hvězdné oblohy. Malí diváci poznají nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí – především ta zvířátková!

Znáte potrubní poštu? Ano? A víte, jak funguje? Že ne?! Tak se rychle vydejte do libereckého iQPARKU, protože právě tam ji zrovna nainstalovali. Díky tomuto interaktivnímu exponátu máte jedinečnou možnost vidět, jak takový systém, který je dodnes hojně využíván v nemocnicích nebo průmyslových podnicích, pracuje.

A jak to tedy je? Svoji zásilku vložíte do barevných dvířek, zavřete je, a potom už jen necháte zapracovat vzduchové dmychadlo, aby ji dopravilo ke správnému adresátovi. To ale není jediná novinka, jež na vás v libereckém science centru čeká. Těšit se dále můžete na „Bubnovarhany“, na kterých si složíte originální písničku. Pro děti jsou v expozici „Svět kolem nás“ připraveny kuželky, kde si dítka mimo jiné zkusí povolání hasiče, moderátora či učitele. A malí sportovci si jistě rádi vyzkouší hod na koš. Co myslíte, trefí se, i když odrazové desky košů jsou různě zaoblené, vypouklé nebo prohnuté? To zjistíte v iQPARKU!

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz

Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz