Trénujte tělo i mysl s novou soutěží Déčka SUPERJÁ! A získejte Kolocvič

Pět českých science center se zapojilo od 1. října do nové mise CT 😀 nazvané SUPERJÁ! Celoroční soutěž si klade za cíl nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl. K soutěži se jako partner přidává také Česká asociace science center (ČASC). Ve vybraných institucích mohou návštěvníci splnit zajímavé úkoly a vyzkoušet zábavné aktivity.

Lektoři v science centrech (VIDA! Techmania, iQLANDIA, Pevnost poznání, Svět techniky) připraví každý měsíc něco nového na tato témata: tělo; tým; soutěživost; mysl; odpočinek a energie; odhodlání a výdrž; fair play; kalokagathia. Soutěžící získají nejen super zážitky, ale také originální odměnu v podobě dřevěné skládačky Kolocvič.

Hravá odměna Kolocvič, kterou děti v rámci soutěže SUPERJÁ získají plněním aktivit v jednotlivých science centrech, byla vytvořena přímo v liberecké iQLANDII. „Chtěli jsme děti za aktivity ocenit. A málo co je pro dítě do života cennější než zdravá láska k pohybu. Proto jsme navrhli losovací kolo, se kterým je cvičení zábava,“ říká Veronika Slavíková ze science centra iQLANDIA.

V říjnu se děti podívají do lidského těla a otestují svoje pohybové schopnosti

Do vzdělávacího projektu se zapojila brněnská VIDA!, kde se děti mohou zaposlouchat do vlastního tepu, seznámit se s činností plic a tím, jak funguje kostra. Nebo si vyzkouší, jak namáhavá je činnost tlustého střeva a pokusí se masáží srdce zachránit lidský život. Do lidského těla pozve návštěvníky také olomoucká Pevnost poznání. Dokonce se stanou součástí koloběhu krve. Formou zajímavých úkolů, zábavných her a pohybových aktivit si na vlastní kůži vyzkouší i to, jaké je to být červenou krvinkou.

V liberecké iQlandii v iQPARKU bude rovněž probíhat speciální program v rámci mise Superjá. Soutěžící zkusí vydržet co nejdéle ve visu nebo například zjistí, zda běhají jako kočka nebo pes. V plzeňské Techmanii si srovnají výkony či limity těla se zástupci fauny: každý tak může otestovat dynamiku svého oka s orlím zrakem nebo si vyzkoušet frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry. Ve Světe techniky v Ostravě se objeví také spousta zajímavostí. Děti si zahrají například na lékaře nebo dokonale poznají svůj chrup za pomoci obřího modelu zubů.

Mise SUPERJÁ! vyzývá k pravidelné sportovní aktivitě

Chceme děti seznámit s tím, co je to fair play, jak trénovat sílu, vytrvalost, překonat lenost, že je potřeba trénovat nejen tělo, ale i mysl. Dále že je důležitá nejen aktivita, ale i odpočinek, dobrá strava. Rádi bychom oslovili hlavně zatím nesportující či pohybu se nevěnující děti a ukázali jim, že se nemusí neustále s někým porovnávat, že se nemusí bát začít proto, že jsou slabší či méně šikovní než jejich vrstevníci, a že každý může být den ode dne lepší, když bude chtít – každý může zažít pocit, že je SUPERJÁ!“ řekla vedoucí projektu Monika Mrázová. V televizním vysílání se objeví celkem osm epizod stejnojmenného animovaného mini pořadu, jejichž rozuzlení děti naleznou na webových stránkách superja.cz.

Mise SUPERJÁ! poběží od října 2022 do května 2023, tedy osm měsíců ve vysílání Déčka. Hlavní postavou je samozvaný outsider Zajíc, který se tu střetává se svými vnitřními sabotéry, jakýmisi pošramocenými verzemi sebe sama, které mu v hlavě našeptávají špatné rady. Za pomoci svých přátel, tedy ostatních déčkových postaviček, vždy toho svého sabotéra porazí a dojde u něj k výraznému osobnímu vývoji.

„Každý z nás by se měl denně hýbat. Najít si aspoň deset minut na to, aby si zacvičil. Zkusit se přemoci a najít v sobě vlastní ‚Superjá‘ bez ohledu na to, jak velký a významný tento výkon je. Tomuto návyku bychom měli učit každé dítě. Děti jsou hravé a určitě je to bude bavit. O stejnou věc se snažím i já. Jeden sport nebo pohybová aktivita denně. To je moje životní krédo a pravidlo, “ ambasador soutěže, olympijský vítěz Aleš Valenta.