Prázdniny v science centrech – nesrovnalosti v kultovních sci-fi, pán blesků i potápějící se Titanik!

Ač je období prázdnin, česká science centra rozhodně nelelkují, přesvědčte se o tom sami!

V plzeňské Techmanii se můžete po celé léto nořit do hlubin sci-fi. V rámci zábavného cyklu přednášek „Sci-fi prázdniny“ se totiž dozvíte, co je a není pravda v rámci nejznámějších počinů v oblasti science-fiction. Cyklus startuje již 2. července dumáním nad slavným románem Julese Verna „Ze Země na Měsíc“. V průběhu následujících dvou měsíců, ale dojde třeba i na „Nadaci“ Isaaca Asimova, „Neználka“ Nikolaje Nosova, českou filmovou „Ikarii XB-1“, A. C. Clarka a jeho slavné dílo „2001: Vesmírná odysea“, Stevena Spielberga s „E. T.“ nebo sérii „Star Wars“.

Nakolik autoři znali technické novinky své doby a nakolik popustili uzdu fantazii? Co z jejich představ je dnes už realitou a v čem se naopak mýlili? O tom všem bude řeč během zhruba půlhodinového programu a prostor dostanou pochopitelně i otázky diváků. Zvláštní místo bude mít v celém cyklu i český sci-fi snímek režiséra Jindřicha Poláka „Ikarie XB-1“. V úterý 26. července, tedy na den přesně 53 let od její premiéry, proběhne promítání digitálně restaurované verze filmu. K němu mohou návštěvníci Techmanie ochutnat kosmickou stravu a zazní i úvodní slovo filmového teoretika Jana Kastnera.

To v ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic budou v prvním prázdninovém týdnu slyšet zvuky pilek, kladívek a dalších nástrojů. V tamějších dílnách si totiž můžete vyzkoušet řadu řemeslných činností. Víkend 9. a 10. července se ponese ve znamení blesků a ohně – ve „Světě přírody“ uslyšíte, co všechno umí zahrát Teslův transformátor. V doprovodném programu „Pán blesků – Tesla“ navíc zjistíte, kdože to ten Tesla vlastně byl. Nabití elektřinou pak můžete přejít rovnou do Divadla vědy, kde vás uchvátí ohnivá science show profesora Křemíka.

Malý Svět techniky U6 nezůstane pozadu a pro návštěvníky má nachystané „Malé pokusy pro každého“. Myslíte si, že suroviny, které máte doma ve spíži, slouží pouze k vaření? Přesvědčte se o opaku na tomto nedělním doprovodném programu. A protože není lepší kombinace než věda, úchvatný výhled a grilované maso, odpočiňte si na zahradě Velkého světa techniky a užijte si parádní sobotní odpoledne.

Vyřádit se můžete i v libereckých science centrech iQLANDIA a iQPARK. Tak třeba v iQLANDII na vás čeká nový exponát – gigantický model srdce, vždy dobře naladěný humanoidní robot Thespian, vesmírné vozítko Mars Rover anebo venkovní tobogán. Menší děti i jejich rodiče pak jistě nadchne sousední iQPARK! Mohou se těšit na obří lidskou čelist v expozici Ordinace, Fakírovo lože i na kajutu potápějícího se Titaniku. Tak vzhůru na palubu!

 

Odkazy:

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz