Prázdninová dobrodružství v science centrech a planetáriích začínají

Baví vás věda a poznávání světa kolem vás? Vydejte se v létě do science center a
planetárií. Užijete si tam spoustu zábavy, a navíc se vždy dozvíte něco nového.
Prostřednictvím stovek interaktivních exponátů, vzdělávacích programů, 3D projekcí a nejmodernějších technologií můžete zažít výsledky vědeckého poznání na vlastní oči i kůži. A nepřestávat žasnout!

VIDA! v Brně
Nejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně několik metrů nad zemí, zahalit město do husté mlhy, vstoupit do obřího srdce, vyzkoušet si moderovánípočasí nebo trénink pilota stíhačky, postavit magnetickou sochu, a nakonec zmrazit vlastnístín. Neuvěřitelné? Ne, to všechno můžete během jediného dne zažít ve vědeckém parkuVIDA!VIDA! letí prázdninami na křídlech ptáků, balónem, letadlem i raketou. Připoutejte se, prosím,letíme do oblak. Zábavní park připravil speciální program o létání. Užijte si novou šifrovacíhru v expozici, 3D film Na křídlech ptáků, představení s pokusy Aero nebo jedinečné dílničkynazvané Ať to lítá, kde si vyzkoušíte, co všechno může vzlétnout.

Svět techniky Ostrava
Expozice Malý svět techniky U6 je zakomponovaná v původní industriální budově. Odhalítetam tajemství technických vynálezů od průmyslové revoluce po současnost. Velký světtechniky, druhé science centrum, naleznete hned přes cestu za úchvatnou zrcadlovoufasádou. Návštěvníkům nabízí čtyři stálé expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů, Světcivilizace a Svět přírody.Přijďte se o prázdninách podívat do Velkého světa techniky na rozkvetlou střešní zahradu,která se rozprostírá na ploše 2000 m 2 . Na odvážné jedince čeká například gyroskop. Natomto simulátoru 3G přetížení si vyzkoušíte, jaké pocity zažívají kosmonauté.

V dočasné expozici Baník Expo se zabaví celé rodiny, můžete si vyzkoušet lidský fotbálek nebo interaktivní fotbalovou branku. A s předškoláky nezapomeňte zavítat do nového Dětského světa. V Malém světě techniky U6 otestujete jeřáb na lidský pohon nebo nahlédnete do ponorky kapitána Nema.

iQLANDIA v Liberci
Navštivte jedno z nejvýznamnějších míst svého druhu v Evropě – unikátní vědecko-zábavnícentrum s planetáriem iQLANDIA Liberec. Vše si tady můžete osahat a vyzkoušet na vlastníkůži. Čeká vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů. V ceně vstupenky do expozicjsou i atrakce, jako např. Teslův transformátor, ohnivé tornádo, jízda na Mars Roveru, pokecs robotem, gyroskop nebo oblíbená science show.Přijďte si vyzkoušet například celou novou expozici MatematikUM, která má za cíl odpovídatna často kladené otázky typu: „A budu tohle někdy potřebovat?“ a ukázat praktické využitímatematiky v běžném životě. iQLANDIE je primárně určena pro všechny návštěvníky od

osmi let, ale často ji navštěvují i rodiny s mladšími dětmi. O letních prázdninách je iQLANDIE otevřená každý den od 10 do 18 hodin, průměrná návštěva trvá cca 4,5 hodiny.

Techmania Science Center v Plzni
Science Centrum Techmania přesvědčí každého, že o vědě je možné nejen bádat, ale takési s ní lze hrát. Stovky originálních exponátů návštěvníky hravě učí fyzice či chemii atématům, jakou jsou inženýrství, filmový průmysl nebo výživa.Svůj příběh vyprávějí unikátní historická lokomotiva, trolejbus či parní stroj. Vědecké show si„hrají“ se statickou elektřinou, s balónky nebo s různými plyny.

Techmania 18. červnaotevřela ve spolupráci s výzkumným centrem NTC a složkami záchranného systému expozicis názvem IR-Když lidské oko nestačí. Přijďte prozkoumat termokamery a vžít se dokaždodenní práce policistů, hasičů a záchranářů.

Pevnost poznání v Olomouci
Architektonicky unikátní stavba s dřevěnou konstrukcí byla ještě v roce 1857 neoddělitelnousoučástí bastionové pevnosti. Zatímco tehdy se v ní skladovala munice pro dělostřelectvo, vsoučasnosti nabízí útočiště pro neformální vzdělávání. Jakmile otevřete její brány, čekají navás čtyři expozice s desítkami originálních exponátů, které vznikly přímo v jejich dílnách.

O prázdninách si přijďte vyzkoušet Letní misi Strážců poznání. Vydejte se za dobrodružstvím napříč všemi expozicemi a splňte úkoly s komiksovými superhrdiny. Vyrobte si sliz, vyzkoušejte gyroskop, odhalte tajemství pod mikroskopem nebo si nechejte „zapálit“ ruku.

Hvězdárna a planetárium Brno
Letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říšefantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh. To všechno, vlastněmnohem více, objevíte v Hvězdárně a planetáriu Brno, které se nachází nedaleko centraměsta v malebném parku Kraví hora. Lunalón, Terralónu a Marsmeloun letos doplní modeltoho nejdůležitějšího tělesa v celém vesmíru – model Slunce nazvaný Heliosféra. Na Kravíhoru se na ni přijďte podívat od pondělí 11. července do neděle 17. července nebo od čtvrtka4. srpna do čtvrtka 11. srpna 2022. Po celé prázdniny nebudou chybět ani vesmírná dobrodružství v sále digitária.

Planetárium Ostrava
Planetárium Ostrava nabízí chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkovýchkategorií. Jeho jedinečnost spočívá v moderních technologiích, které jsou využívány kzobrazení dokonalé hvězdné oblohy, k letům do vesmíru nebo jako tzv. sférické kino.Dalekohledy v kopulích hvězdáren umožňují na vlastní oči spatřit skutečné objekty dalekéhovesmíru.

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové se dobudováním samostatného objektudigitálního planetária, obsahujícího i dvě interaktivní expozice, stalo science centrem voborech astronomie a příbuzných přírodních a technických věd pro celé východní Čechy.Slouží nejen dospělým, ale především dětem a mládeži.

Cestovní pas
Díváte se se slzou v oku na svůj cestovní pas a v hlavě si promítáte fotky všech míst, kam letos nepojedete? Tak to nedělejte. S naším pasem se podíváte rovnou do vesmíru, popovídáte si s roboty, ovládnete předměty pouhou myšlenkou, zažijete zemětřesení, ohnivé tornádo, zkusíte překřičet tryskáč, naučíte se zachránit lidský život, budete řídit vesmírné vozítko a zažijete výcvik pilotů stíhaček. A to jsme jen na začátku seznamu, co vše si můžete užít v českých science centrech a planetáriích. Tak neváhejte, vyzvedněte si svůj speciální Cestovní pas na pokladně kteréhokoliv ze zapojených institucí a přijměte výzvu užít si léto plné chytré a originální zábavy. Do cestovního pasu si vždy nechejte potvrdit nákup vstupenky a získejte už čtvrtou návštěvu vybrané instituce ZDARMA!