• Adresa

  17. listopadu 7, 779 00 Olomouc
 • Webové stránky

  www.pevnostpoznani.cz
 • E-mail

  info@pevnostpoznani.cz
 • Telefon

  +420 585 634 145

Architektonicky unikátní stavba s dřevěnou konstrukcí, která sídlí v areálu olomoucké Korunní pevnůstky, byla ještě v roce 1857 neoddělitelnou součástí bastionové pevnosti. Zatímco tehdy se v ní skladovala munice pro dělostřelectvo, v současnosti nabízí útočiště pro vědu a neformální vzdělávání. Stala se popularizačním centrem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého s potenciálem bavit rodiny s dětmi, školáky, studenty a vůbec širokou veřejnost.

Jakmile otevřete brány Pevnosti poznání, čekají na vás 4 interaktivní expozice s desítkami originálních exponátů, které vznikly přímo v dílnách pevnosti. A především pak akční průvodci z řad studentů univerzity. V historicky věrných kostýmech vojáků vás provedou pestrou historií Olomouce, seznámí vás s pozoruhodnými živočichy a rostlinami z Litovelského Pomoraví, odhalí tajemství mozku a dokonce vám umožní na vlastní kůži vyzkoušet rotující trenažér pro piloty a kosmonauty – tzv.  gyroskop. Série obřích komiksových pláten vám vtipnou zkratkou předá to nejzajímavější z dějinných bojů o Olomouc a dobývání kosmických dálav se zase věnuje celá řada filmů v digitálním planetáriu. Nechybí ani zábavné chemické a fyzikální pokusy v laboratoři nebo výtvarná vědecká dílna, kde si vyrobíte například sopku nebo sluneční soustavu.

Pevnost poznání je právě díky svému ojedinělému prostoru a sympatickému přístupu erudovaných lektorů inspirativním místem, v němž se ladně prolíná rozmanitá historie s dynamickou současností.


Sdílet