• Adresa

  Kraví hora 2, 616 00 Brno
 • Webové stránky

  www.hvezdarna.cz
 • E-mail

  e-mail@hvezdarna.cz
 • Telefon

  +420 541 321 287

Letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh. To všechno, vlastně mnohem více objevíte na Hvězdárně a planetáriu Brno, která se nachází nedaleko centra města, v malebném parku Kraví hora.

Sál digitálního planetária (tzv. digitária) vás pohltí obrazem a zvukem. Série speciálních projektorů v kombinaci s desítkami počítačů dokáže vykouzlit na projekční ploše o průměru 17 metrů překvapivě věrný model vesmíru. V repertoáru nejsou pouze astronomické pořady. Přeneseme vás na těžko dosažitelná místa – pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu… Promítáme v klasickém, tzv. 2D režimu, ale také v tzv. stereoskopickém 3D režimu.

 

V přilehlém exploratoriu se nachází expozice Říše mlhovin. Zde se ponoříte do světa zářícího plynu a prachu, který provází hvězdy od narození až do jejich smrti. Budete doslova pohlceni obrazy nejkrásnějších vesmírných mlhovin, které pořídily ty největší astronomické přístroje. Doprovázet vás bude i unikátní zvuková kulisa. Návštěvníkům je otevřena také pozorovací terasa a vědecká stezka, kde najdete několik interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop. Expozice je volně přístupná bez výkladu. Informace k exponátům si však můžete nastudovat na místě díky QR kódům.

Prodej vstupenek, astronomický obchůdek, posezení u jednoduchého občerstvení a dočasné výstavy, to vše nabízí foyer Hvězdárny a planetária Brno. Snad nejzajímavější je obrovský snímek malé části souhvězdí Plachty, ve kterém před 11 tisíci roky explodovala jedna velmi hmotná hvězda. Vstupní hala je během dne volně přístupná bez výkladu.

 

Podívejte se prosím na aktuální program na www.hvezdarna.cz/program. Pokladna se zpravidla otevírá nejpozději hodinu před začátkem prvního představení a zavírá 30 minut po posledním představení.