„Nebuďme lhostejní k ostatním!“ vyzývá nová hra na Déčku. Zapojují se i science centra
Science centra se zapojila do celoroční soutěže televizní stanice Déčko Uka dobro, která na obrazovce začala 16. září. Hra pro zvídavé diváky i jejich rodiče a prarodiče chce motivovat k vnímání potřeb druhých, nabádat k empatii, naslouchání a bojovat s nejrůznějšími šotky – záškodníky. A to prostřednictvím televizního vysílání, ale i zábavných aktivit v jednotlivých centrech.
Dětem skončily prázdniny, ale v déčkosvětě se stále děje něco nového a zajímavého. „Déčko si letos připravilo téma týkající se mezilidských a mezigeneračních vztahů, které se prolíná s naším vysíláním i touto soutěží. S myšlenkou Dobrouky se ztotožnili naši dlouholetí partneři – science centra – a přidali se k naší výzvě Uka dobro. Letos poprvé se zapojila nová centra v Praze a Pardubicích a já jsem velmi rád, že Déčko má znovu tu čest ‚vycestovat‘ z obrazovky a být tak dětem ještě blíže. Vážím si naší spolupráce a jsem rád, že obě strany vnímají stejnou potřebu přinášet dětem poznání zábavnou formou,“ řekl ředitel Déčka Petr Koliha.
V každém českém science centru, zapojeném do celoroční hry, děti najdou hrací karty a několik exponátů, na kterých se mohou poprat se svými šotky. Objeví je v centru VIDA! v Brně, v Pevnosti poznání v Olomouci, ve Světě techniky v Ostravě, v iQLANDII v Liberci, v Techmanii v Plzni, ve Sféře v Pardubicích i v Didaktikonu v Praze. Z míst si odnesou nejen zážitky, ale také papírové stínové divadlo, které si mohou zahrát doma s celou rodinou.
„Rádi bychom děti motivovali k budování dobrých vztahů. Povzbudili je k tomu, aby se učily vnímat potřeby druhých, uměly naslouchat, všímaly si lidí kolem sebe. Zároveň jim chceme ukázat, jak se mohou vypořádat s tím, co jim v této cestě stojí. V tom jim může napovědět minipořad, který poskytne inspirativní návod, jak si poradit se záškodníky, jako je například závist, lhostejnost, stud, strach či pomluvy,“ doplnila projektová manažerka ČT 😀 Monika Mrázová.
Ve Světě techniky si účastníci soutěže např. poslechnou příběhy handicapovaných a zamyslí se nad tím, zda se někdy na někoho nepovyšovali. V centru VIDA! budou bojovat s předsudky u exponátu Zmrzlé stíny a v Pevnosti poznání zase navštíví maketu mozku a zjistí, kde sídlí láska. Nebo si v iQLANDII vyzkouší exponát Parabola a uslyší, jak se šíří pomluva. V Techmanii vyzvou parťáka na souboj na digitálním hřišti, v Didaktikonu se vydají po stopách zločinu a ve Sféře si zahrají tichou poštu v sále Science on a Sphere.
„Každý jsme jedinečný a každý věci kolem sebe vnímáme po svém, se svou zvědavostí a svou snahou je poznat a pochopit. Někdy však narazíme na nesoulad, předsudky i na závist. Ale našli jsme způsob, jak se s nimi vypořádat,“ řekla Ivana Češková, ředitelka České asociace science center (ČASC).
Mise Uka dobro není prvním projektem, na kterém ČASC spolupracuje s televizní stanicí pro děti. Od roku 2017 se asociace zapojila do projektů s názvy Do světa, Planeta Prga, Mise Špuntix, Superjá! a Úžasné umění. Aktivity se navzájem prolínají a navazují na sebe, takže malí návštěvníci poznávají, hrají si a tvoří doma u televizních obrazovek i v jednotlivých popularizačních centrech. Kromě toho jsou v Plzni, Ostravě, Liberci a Brně expozice věnovaná právě ČT :D. Nechybí v nich obrazovky s online hrami z webu Déčka, skládačky, hlavolamy, ale také televizní studio, ve kterém si návštěvníci mohou zahrát na moderátory a vybrat si klíčovací pozadí.
Více informací decko.ceskatelevize.cz/souteze.