Mediální partner: Déčko

Dětský kanál České televize je naším partnerem od roku 2017. Vzájemně výhodná spolupráce se odehrává v několika rovinách:

  • jsme součástí dlouhodobých i krátkodobých televizních projektů
  • poskytujeme Déčku zázemí pro natáčení vzdělávacích pořadů
  • prostory našich zařízení se v roce 2023 staly místem oslav 10. výročí založení Déčka
  • ve vybraných centrech má dětský kanál svoje popularizační koutky

Projekty:

MISE ŠPUNTIX – 2021/2022

Na tomto projektu jsme si vyzkoušeli propojení televizního pořadu s aktivitami v našich centrech. Diváci se stali návštěvníky a návštěvníci diváky. Připravili jsme pro ně speciální doprovodné programy navazující na tematické aktivity dětské televizní stanice. Děti měly k dispozici úkoly a hry, za jejichž splnění získaly dřevěného maskota Špuntixe.

MISE SUPERJÁ – 2022/2023

Pět českých science center se zapojilo do nové mise Déčka nazvané SUPERJÁ! Celoroční soutěž si kladla za cíl nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl. Ve vybraných institucích plnili návštěvníci zajímavé úkoly a vyzkoušeli si zábavné aktivity.

ÚŽASNÉ UMĚNÍ 2023/2024 

Společný projekt, který běží od loňského podzimu. Během osmi měsíců se mohou děti zapojit do soutěže, kde hledají průniky vědy, umění a moderních technologií, rozvíjejí svoji kreativitu a dozví se zajímavosti z nejrůznějších uměleckých oborů (design, tanec, film, divadlo a další). Hlavním motivem soutěže je pohled na svět zázračnými okuláry. Ty mohou děti získat v jednotlivých science centrech po splnění vybraných úkolů nebo na speciálních akcích Déčka. Brýle mají svého nositele inspirovat k jinému vidění světa a dodat mu sebevědomí na vlastní umělecké dráze. 

Natáčení pořadů

Už tam budem? – zábavně vzdělávací program natočený v našich centrech Brně, Plzni, Olomouci, Liberci a Ostravě. Soutěž pětičlenných týmů se odehrával v jednotlivých expozicích. Výpravy na Mars se zúčastnili odvážní soutěžící z okolních základních škol a gymnázií. Během dobrodružné cesty museli splnit nejrůznější úkoly a projevit jisté znalosti z vědních oborů.

Úžasný svět vědy, Úžasný svět vědy a techniky – zábavné soutěžní vědomostní pořady Déčka. Během různých úkolů, jako jsou nejrůznější kvízy, hledání indicií v katakombách, sestrojování vynálezu nebo třeba plnění různorodých disciplín, spojených s tématem jednotlivého dílu, získávali soutěžící body. Součástí bylo i hádání osobnosti z řad vědců a významných osob v oboru věda a technika.

10 let Déčka

Televizní turné po vybraných zařízeních v Česku – oslavy, zábava, hry, objevování nových světů, setkání se slavnými moderátory (Janou Zajacovou a Ivo Martákem z pořadu Šikulové, Vojtou Klingerem ze Zvěda, Karlem Zimou ze soutěže Už tam budem?, Jakuem Voříškem ze Zpráviček nebo Alešem Valentou a Elen Černou z Lvíčat) nebo postavičkami z pořadů Déčka – Patem a Matem, Jů a Helem, Ovečkou, Večerníčkem…

Popularizační koutky Déčka

V Brně, Ostravě, Plzni a Liberci má Déčko svůj koutek, kde si návštěvníci vyzkoušejí, jaké to je být kameramanem, televizním reportérem nebo jak se tvoří pořad o předpovědi počasí nebo klíčované pozadí.