Hravá věda v science centrech

S novým školním rokem se milovníkům vědy otevírají zcela nové možnosti. Na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti. Stačí navštívit některé z českých science center. Čekají na vás vědecké kroužky, superhrdinové „Strážci poznání“, „Krtci“ v planetáriu, Foucaultovo kyvadlo, „hvězdárenská šalina“, hlasité „ZVUKOHRANÍ“ i „Sen o létání“.

V olomoucké Pevnosti poznání se s aktivitami pro dětské návštěvníky doslova roztrhl pytel. Nejedná se však o novou expozici, ale o kroužky, jejichž společným jmenovatelem je nadšení pro vědu. Tak třeba ve „Vědecké výtvarce“ si vyrobí vlastní originální pomůcky a rozvinou svou kreativitu, vizuální i manuální schopnosti. Každý týden se přitom děti podívají do jiného vědeckého oboru, který si prostřednictvím „Vědecké výtvarky“ osahají zejména z té praktické stránky.

Ve „Vědeckém dramaťáku“ mohou děti zase skloubit divadelní aktivity s vědeckou tematikou. Budou se učit přímým prožitkem a rozvinou své komunikativní, tvůrčí, pohybové a poznávací dovednosti. Během kroužku si děti s pomocí lektorů vytvoří vlastní scénář zaměřený na určité vědecké téma, který se zrodí díky spontánní improvizaci nebo formou volného psaní. Společný tvůrčí proces bude vždy zakončen krátkým divadelním vystoupením pro rodiče a širokou veřejnost.

Jedním z takových příběhů budou i „Strážci poznání“ – komiksová hra o vědeckém týmu nebojácných superhrdinů. Děti si vyrobí kostýmy i krátké animace, které obohatí celé dobrodružné představení. Zkrátka a dobře – výsledkem bude strhující superhrdinská divadelní hra, na níž se budou děti podílet jako tvůrci a herci zároveň!

Tím ale výčet dětských kroužků v Pevnosti poznání rozhodně nekončí. Připraven je třeba kroužek „YouTube a věda“, který představí aktuální trendy na poli progresivní popularizace a komunikace vědy skrze sociální sítě a tvorbu vlastních videí. Anebo „Přírodovědný kroužek“ v němž díky napínavým a zábavným experimentům děti nahlédnou do tajů přírodního království.

Na své si děti i jejich dospělý doprovod přijdou také v Planetáriu Ostrava. To si pro dětské návštěvníky přichystalo malý dárek v podobě nového sférického filmu „Krtci“, jehož premiéra se uskuteční v neděli 11. září ve 14:00. Vydáte se na cestu z podzemní říše krtka Platóna až nahoru nad kopeček hlíny, kde objevíte mnohem zajímavější svět s hvězdnou oblohou, Měsícem a planetami. Film Krtci je doplněn živě moderovanou ukázkou hvězdné oblohy a bude v nabídce Planetária Ostrava pro školní skupiny i veřejnost.

V nedalekém ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic můžete o víkendu 10. a 11. září navštívit zbrusu nový program „A Země se točí…“, který vás přenese do světa Jeana Bernarda Léona Foucaulta a jeho vynálezů. Právě tento francouzský fyzik potvrdil pravdivost slov jiného slavného přírodovědce Galilea Galileiho „a přeci se točí“. Sestrojil totiž kyvadlo, na němž názorně demonstroval otáčivý pohyb planety Země.

V přilehlém Malém světě techniky U6 bude pro děti i jejich rodiče připraveno skládání papírových zvířátek, květin, lodiček a dalšího pomocí starého japonského umění, které blahodárně působí na zlepšení motoriky u dětí.

A vydáte-li se někdy po 7. září do Hvězdárny a planetária Brno, je možné, že vás k ní zaveze zcela nová „hvězdárenská šalina“ neboli tramvaj potištěná vesmírnými motivy. Prohlédnout zblízka a v poklidu si ji můžete právě 7. září od 13:30 do 14:00 na brněnském Náměstí Svobody, kdy se uskuteční její slavnostní křest. A budou-li tomu hvězdy nakloněny, je možné, že s ní přicestuje i Darth Vader a stormtrooper ze slavných Hvězdných válek.

V brněnském science centru VIDA! máte po celé září možnost navštívit výstavu „ZVUKOHRANÍ“, ke které se každou neděli přidá i speciální program „VIDAband“. Můžete si pohrát s různými nezvyklými hudebními nástroji a některé si i vlastnoručně vyrobit. Už jste někdy preludovali na skleněnou harfu? Tušíte, jaký zvuk vydává šroubek roztočený v nafouklém balónku? Umíte vyrobit frčko ze slámky? Že ne? Tak honem na „ZVUKOHRANÍ“, končí totiž už 9. října!

Do plzeňského science centra Techmania by pak měli zavítat všichni fandové letadel. V novém 3D filmu „Sen o létání“ v sále planetária se odpoutáte od Země a vystoupáte vysoko nad zemský povrch. Dozvíte se, jaké myšlenky, nápady a vynálezy vedly k realizaci snu o létání a jak dlouhou cestu lidé ušli, či spíše uletěli, od časů Ikarových perutí. 3D film „Sen o látání“ pochází z polského Centra Nauki Kopernik a byl oceněn za scénář, režii, obraz, zvuk i jako nejlepší film na fulldome festivalech
v Jeně, Hilo, Macanu, Jaroslavli, Brně, Espinhu a Koreji.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Vida! science centrum: http://www.vida.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz