Brněnské science centrum připravilo portál pokusů na doma

Zábavní vědecký park VIDA! jen týden po svém uzavření v březnu 2020 zpřístupnil na svých webových stránkách celou novou sekci s názvem VIDA! na doma, která nabízí zájemcům o chytrou zábavu desítky jedinečných pokusů.

„Přesvědčte se, že experimenty s přírodními jevy zaručeně zaženou nudu. Dobrou zprávou je, že většinou budete potřebovat jen to, co máte běžně doma,“ láká k vyzkoušení Ema Zezulová, redaktorka webu a sociálních sítí VIDA! Na stránce je možné vybrat si například pokusy s vodou, kuchyňskou chemii, vědecké vyrábění, experimenty se světlem nebo výrobu domácí kosmetiky. „Když nemůžou lidé k nám, přesuneme se i s pokusy k nim domů,“ shrnula Zezulová.

Projekt VIDA! na doma měl a stále má veliký ohlas u veřejnosti. Přestože bylo science centrum v roce 2020 zavřeno více než 150 dnů a obvyklé důvody, proč navštívit webové stránky – tedy zjistit cenu vstupného, či otevírací dobu, odpadly, byla návštěvnost stránek v průměru o 20 % vyšší než jindy.

Brněnském parku také probíhaly na jaře i na podzim mimořádné příměstské tábory pro děti nezbytných profesí. Postupně jimi prošlo přes osmdesát dětí zdravotníků, zaměstnanců krajské hygienické stanice ale i řidičů MHD či hasičů. Dopoledne bylo věnováno výuce, odpoledne si děti užívaly expozici, představení s pokusy, labodílny i další program. Na jaře VIDA! šila roušky, míchala dezinfekci a na 3D tiskárnách vyráběla držáky na ochranné štíty. Během podzimu se zase nabídka rozšířila o online doučování pro děti, kterým distanční výuka nestačí.

Česká science centra se i po dobu svého uzavření rozhodně nestáhla do pozadí, ale naopak se snažila hledat cestu, jak své poslání plnit i v rámci dodržování všech opatření. Podívejte se, jak to dopadlo třeba ve zmiňovaném Brně a vyzkoušejte si některý z pokusů v pohodlí domova → www.vida.cz/vida-na-doma